Dodano: 27 stycznia 2017r.

Dziwaczny owad sprzed 100 mln lat zatopiony w bursztynie

W kawałku bursztynu, który został znaleziony w Birmie, odkryto przedziwnego owada o niemal trójkątnej głowie. Stworzenie zdumiało naukowców. - Nigdy nie widziałem nic podobnego – stwierdził światowej sławy entomolog George Poinar Jr.

Owad Aethiocarenus burmanicus zatopiony w bursztynie


Owad zatopiony w birmańskim bursztynie jest na tyle inny od dotychczas nam znanych, że zyskał własny rząd w systematyce. Nazwany został Aethiocarenus burmanicus. Wiek znaleziska badacze oszacowali na około 100 milionów lat. Ten nieznany dotąd gatunek owada został opisany przez ekspertów z Oregon State University.

- Najdziwniejsze jest to, że głowa owada wygląda niemal identycznie, jak przedstawiane w filmach obce formy życia z innej planety. Długa szyja, duże, wyłupiaste oczy i dziwna, niemal trójkątna głowa… myślałem, że to E.T. – żartował George Poinar Jr., który kierował badaniami.

Zwierzę ma trójkątną głowę i wystające oczy, co faktycznie nadaje mu wygląd znany z filmów science-fiction o przybyszach z innej planety. Badacze sądzą, że taki kształt głowy pozwalał owadowi na niezwykle szeroki kąt widzenia. Smukłe nogi i wąski korpus pozwalały na szybkie przemieszczanie się. Według entomologów, owad żył na korze drzew i żywił się roztoczami, grzybami i małymi robakami.

- Owad ten posiada szereg cech, które po prostu nie pasują do znanych gatunków owadów. Nigdy nie widziałem nic podobnego. Mamy do czynienia tutaj z czymś wyjątkowym w świecie owadów – ocenił entomolog.


Fot. G. Poinar Jr. / A.E. Brown.

Fot. G. Poinar Jr. / A.E. Brown.

Bursztyn z zatopionym w nim owadem został znaleziony w jednej z birmańskich kopalń w Dolinie Hukawng. Na terenie tego kraju (obecnie nazywanego Myanmarem) znajdowanych jest wiele zatopionych w bursztynie okazów. Pod koniec ubiegłego roku natrafiono tam na zatopiony w bursztynie ogon pierzastego dinozaura. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Podobny do kosmity owad został przypisany do nowego, utworzonego specjalnie na tą okazję rzędu Aethiocarenodea. Nazwano go Aethiocarenus burmanicus. Obecnie znamy około miliona gatunków owadów, które są sklasyfikowane w 31 rzędach. Od teraz rzędów jest 32.

Wyniki prac naukowców zostały opisane w czasopiśmie "Cretaceous Research".

 
Źródło: Cretaceous Research