Dodano: 21 grudzień 2017r.

Dziś początek astronomicznej zimy

Dzisiaj o godzinie 17.28 Słońce przejdzie przez tzw. punkt Koziorożca dając tym samym początek astronomicznej zimie. Od dzisiaj dni będą coraz dłuższe.

Śnieg

Pory roku wynikają z nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity w połączeniu z ruchem obiegowym wokół Słońca. Powoduje to, że w różnych okresach roku dana półkula ma lepsze lub gorsze warunki oświetlenia przez Słońce (dłuższe lub krótsze dni, Słońce przemieszczające wyżej lub niżej nad horyzontem). Gdy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, na półkuli północnej mamy przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy.

Natomiast na półkuli południowej jest zupełnie na odwrót. Dziś jest tam najdłuższy dzień w roku, podczas gdy u nas jest najkrótszy i potrwa on jedynie siedem godzin i 10 minut. Za to noc potrwa blisko 17 godzin.

Ale wraz z przesileniem zimowym dni będą stawały się coraz dłuższe i tak aż do przesilenia letniego, które będzie miało miejsce w czerwcu przyszłego roku.

Przesilenie zimowe było świętowane niemal we wszystkich kulturach świata, jako dzień odrodzenia się Słońca. Zima potrwa do 20 marca, kiedy to będziemy świętować pierwszy dzień wiosny. Wtedy też nastąpi równonoc wiosenna.

 

Fot. kasabubu/Pixabay