Dodano: 10 listopad 2022r.

Dobroczynny wpływ colostrum na zdrowie

Naturalne metody wspomagania odporności i kondycji organizmu cieszą się coraz większą popularnością. Obecność wielu szkodliwych substancji w naszym środowisku, nieprawidłowa dieta, a także chroniczny stres i zmęczenie to główne powody, dla których sięgamy po suplementy na wzmocnienie. Warto jednak stawiać na te preparaty, które pochodzą z natury, a ich działanie potwierdzono badaniami naukowymi. Jednym ze sposobów na poprawę zdrowia jest stosowanie colostrum bovinum, określanego również siarą bydlęcą lub młodziwem.

Dobroczynny wpływ colostrum na zdrowie

 

Dobroczynny wpływ colostrum na zdrowie

W przypadku colostrum mamy do czynienia z całkowicie naturalną substancją. Jest to pierwszy pokarm wszystkich ssaków, który wytwarza się w organizmie matki przez kilkadziesiąt godzin po porodzie.

W suplementach diety przeznaczonych do stosowania przez ludzi przeważnie zawiera się siarę bydlęcą. Jej ogromną siłą jest złożony skład zbliżony do colostrum ludzkiego, dzięki czemu siara bydlęca jest tak dobrze tolerowana przez organizm ludzki. Colostrum bovinum zawiera około 250 aktywnych składników, a wśród nich, immunoglobuliny klasy IgG, białka, w tym laktoferynę i kolostryninę, lipidy, węglowodany, witaminy, hormony wzrostu i łatwo przyswajalny wapń. (1)

Dla kogo colostrum bovinum? Preparat dla osób w każdym wieku

Preparaty z colostrum bovinum są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Mogą być stosowane przez dzieci, dorosłych i seniorów. Często sięgają po nie sportowcy, którzy chcą przyspieszyć regenerację po treningu. Wyjątkowo bogaty skład i właściwości siary bydlęcej sprawiają, że jej suplementacja jest zalecana w chronicznym stresie, zmęczeniu i ogólnym osłabieniu organizmu.(2)

Można zażywać colostrum bovinum po antybiotykoterapii, a także w formie profilaktyki przeciwnowotworowej (dzięki zawartości laktoferyny i pochodnych peptydów). Regularne przyjmowanie suplementu z młodziwem jest pomocne w infekcji górnych dróg oddechowych, może zapobiegać występowaniu przeziębienia czy grypy. (3)

Co istotne, również osoby z nietolerancją laktozy mogą przyjmować colostrum bovinum. Jednak ważne jest, aby było to młodziwo pobrane w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie. Wówczas zawiera ono jedynie niewielkie ilości tego dwucukru. Takie produkty oferuje między innymi polska marka Genactiv.

Bezpieczeństwo składu

Wyłącznie siara pobrana do 2 godzin od rozpoczęcia laktacji zachowuje pełnię bioaktywnych składników, a jedynym zalecanym sposobem jej obróbki jest metoda suszenia z wykorzystaniem procesów zamrażania i liofilizacji. Dzięki temu colostrum zachowuje właściwości maksymalnie zbliżone do świeżego surowca. (4)

Oprócz tego bardzo istotne jest źródło siary. Warto postawić na colostrum bovinum marki, która współpracuje z zaufanymi hodowcami bydła oraz certyfikowanymi laboratoriami badawczymi. W związku z tym możemy mieć pewność, że pozyskiwany przez producenta suplementów surowiec pochodzi od krów będących pod stałą opieką weterynaryjną i przebywających we wzorcowych warunkach higienicznych, a także, że każda partia colostrum została poddana dokładnym badaniom. Taką marką jest Genactiv, w ofercie której znajduje się szeroki wybór suplementów w wielu postaciach.

Bibliografia:

1) Hałasa Maciej, Maciejewska Dominika, Baśkiewicz-Hałasa Magdalena, Machaliński Bogusław, Safranow Krzysztof, Stachowska Ewa; Oral Supplementation with Bovine Colostrum Decreases Intestinal Permeability and Zonulin Stool Concentration in Athletes. Nutrients 2017, 9, 370.

2) Małaczewska J., Rotkiewicz Z., Siwicki A. , Laktoferyna - mechanizmy działania przeciwwirusowego, https://www.researchgate.net/publication/267866486_Laktoferyna_-_mechanizmy_dzialania_przeciwwirusowego [dostęp online]

3)  Zimecki M., Artym J.; Właściwości terapeutyczne białek i peptydów z siary i mleka; Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.; 2005; 59: 309-323 [dostęp online]

(4) (18) Playford, R.J.;Weiser, M.J., Bovine Colostrum: Its Constituents and Uses. Nutrients, 2021, 13, 265.

 

Źródło: artykuł partnera