Dodano: 20 grudnia 2022r.

Czyje szczątki znaleziono pod podłogą Notre Dame? Badacze zidentyfikowali jedno z ciał

Słynna katedra Notre Dame w Paryżu została częściowo zniszczona przez ogień. Pożar wybuchł w kwietniu 2019 roku. Prowadzone po pożarze prace konserwacyjne przyczyniły się do odkrycia pod podłogą katedry dwóch tajemniczych sarkofagów. Naukowcom udało się częściowo ustalić, kogo w nich pochowano.

Czyje szczątki znaleziono pod podłogą Notre Dame? Badacze zidentyfikowali jedno z ciał

 

W kwietniu 2019 roku 850-letnia katedra Notre Dame, będąca jednym z najbardziej symbolicznych i najczęściej odwiedzanych zabytków Paryża, stanęła w płomieniach. Strażakom szybko udało się ugasić ogień, ale pożar zdążył spowodować poważne zniszczenia. W ubiegłym roku, przed budową wysokiego na ponad 30 metrów rusztowania, które planowano ustawić w celu remontu zabytku i jego iglicy, prace prowadzili archeolodzy. Pod podłogą odkryli m.in. dwa ołowiane sarkofagi. Początkowo badacze spekulowali, że mogą one skrywać ciała wysokich urzędników kościelnych, prawdopodobnie z XIV wieku.

Sarkofagi zostały przewiezione na Uniwersytet w Tuluzie, gdzie niedawno zostały otwarte. Uczeni dysponujący niezbędnymi narzędziami poddali analizie szczątki znalezione w ołowianych trumnach i odkryli tożsamość jednego zmarłego. Kim był drugi? Tego możemy się obecnie tylko domyślać.

Antoine de la Porte

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z francuskim prawem, jakiekolwiek szczątki ludzkie znalezione w trumnach czy sarkofagach nie stają się znaleziskami archeologicznymi. W dalszym ciągu powinny zatem być traktowane z należytym szacunkiem – i tymi zasadami kierowała się również ekipa archeologiczna prowadząca prace nad szczątkami znalezionymi w katedrze Notre Dame.

Ustalenie tożsamości pierwszej z pochowanych osób okazało się wyjątkowo łatwe. Na jednym z sarkofagów znajdowała się bowiem wykonana z brązu płyta informująca o tym, że w tym miejscu spoczął Antoine de la Porte. Była to postać znana i szanowana w czasach, w których żył. Wiadomo o nim np., że swego czasu wspierał renowację katedry. W Luwrze znajduje się przedstawiający go obraz. Zmarł w 1710 roku, przeżywszy 83 lata, a w momencie śmierci jego ciało było w całkiem dobrej kondycji.

Dotyczy to nawet jego zębów, co przy jego wieku było sporym osiągnięciem. Wygląda również na to – co było dość rzadkie w tamtych czasach – że de la Porte dbał o nie i regularnie je czyścił. Co ciekawe, jedyna widoczna oznaka jakiejkolwiek choroby sprowadza się do jednej z jego stóp, a konkretnie jego dużego palca. Wydaje się, że ów ksiądz cierpiał na podagrę. Ta „choroba bogaczy” lub „choroba królów”, jak jest czasem określana, może zostać wywołana przez nadmiar mięsa w diecie oraz przez nadużywanie alkoholu.

Tajemniczy szlachcic

Natomiast o wiele więcej problemów nastręcza archeologom ustalenie, do kogo należą drugie odnalezione szczątki, aczkolwiek ze względu na sposób, w jaki go pochowano, uważa się, że zapewne był szlachcicem. Świadczy o tym chociażby sposób, w jaki otwarta została jego klatka piersiowa w celu zabalsamowania zwłok. W tamtych czasach była to dość powszechna praktyka, stosowana przy pochówkach osób szlachetnie urodzonych. Na jego sarkofagu nie znaleziono żadnych bezpośrednich wskazówek, co do tożsamości. Natomiast wygląd kości wydaje się wskazywać na to, że dość znaczną część swojego życia zapewne spędził w siodle, dlatego też badacze nadali mu przydomek "Le Cavalier" – kawalerzysta.

Szacuje się, że ów tajemniczy szlachcic zmarł w wieku 25-40 lat. Oględziny jego zwłok uwidoczniły, że w momencie śmierci nie cieszył się dobrym zdrowiem. W jego czaszce brakowało większości zębów, natomiast kości nosiły ślady urazów. Jeden z badaczy wysuwa nawet hipotezę, że mógł umrzeć z powodu zapalenia opon mózgowych, stanowiącego powikłanie po gruźlicy. Szczególnie w jego przypadku konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, które zresztą są planowane. Naukowcy chcą dokładniej ustalić, jak żyły pochowane w katedrze osoby, co jedli, na co chorowali i skąd pochodzili.

 

Źródło: Science Times, fot. Public Domain Pictures