Dodano: 10 lutego 2023r.

Czy marihuana leczy raka?

Pacjenci onkologiczni są szczególną grupą osób cierpiących z powodu wielu różnych dolegliwości związanych z samą chorobą oraz skutkami ubocznymi leczenia.

Czy marihuana leczy raka?

 

Większość z nich szuka nowych metod terapii i sposobów na dłuższe życie, a jedną z nich jest medyczna marihuana. Czy marihuana może wyleczyć raka? Czy łagodzi tylko objawy tej przewlekłej choroby? Dowiedz się, co na ten temat mówią badania.

Czym jest rak?

Rak to rodzaj nowotworu złośliwego, który charakteryzuje się ciągłym wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych po całym organizmie. Często daje przerzuty do innych tkanek (np. do płuc, wątroby, mózgu, kości) poprzez układ krwionośny lub limfatyczny. 

Powstawanie raka zachodzi w kilku etapach, a sama choroba może rozwijać się kilka, a nawet kilkadziesiąt lat zanim zacznie powodować dokuczliwe objawy i skłoni pacjenta do wizyty lekarskiej. 

Leczenie raka medyczną marihuaną zależy od zaawansowania choroby. Zwykle stosuje się chemioterapię, radioterapię, immunoterapię lub leczenie chirurgiczne. Najlepsze rezultaty osiąga się stosując kompleksową terapię obejmującą kilka różnych sposób leczenia. 

Medyczna marihuana w leczeniu raka

Marihuana lecznicza wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które z powodzeniem wykorzystuje się w terapii nowotworów. Przede wszystkim zmniejsza działania niepożądane chemio- i radioterapii, które dodatkowo osłabiają organizm i negatywnie wpływają na komfort życia pacjentów.

Dolegliwości związane z leczeniem, które łagodzi medyczna marihuana to m.in.:

  • zmniejszony apetyt,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból neuropatyczny,
  • złe samopoczucie. 

Z niektórych badań wynika również, że terapia medyczną marihuana może zabijać komórki rakowe i przyspieszać zdrowienie. Czy to prawda?

Jak konopie lecznicze wpływają na raka?

THC i CBD, czyli dwa główne kannabinoidy odpowiadające za działanie medycznej marihuany, posiadają zdolność stymulacji szlaku apoptotycznego odpowiadającego za śmierć komórek, które nie funkcjonują poprawnie. 

Takie działanie kannabinoidów może zatrzymywać wzrost niektórych typów nowotworów, prowadząc do śmierci wadliwych komórek nowotworowych. Hamuje również liczbę produkowanych przez nie szkodliwych toksyn. 

Jednak stosowanie medycznej marihuany najlepiej sprawdza się w leczeniu raka wysokozróżnicowanego, czyli o niskim stopniu złośliwości, szczególnie jeśli jej podawanie przebiega razem z leczeniem przeciwnowotworowym. 

Zalety stosowania marihuany w onkologii

Niektóre z badań wykazują, że stosowanie marihuany medycznej oddziałuje z lekami przeciwnowotworowymi, co wzmacnia ich właściwości lecznicze. Równie ważna jest poprawa apetytu podczas regularnego przyjmowania konopi, która zapobiega znacznemu wyniszczeniu organizmu. 

Kolejną zaletą jest ogólna poprawa samopoczucia, w tym zmniejszenie stanów lękowych i depresyjnych, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów leczonych paliatywnie oraz u innych osób cierpiących z powodu raka w zależności od nasilenia objawów. Poprawa samopoczucia może korzystnie wpłynąć na cały proces leczenia i wspomóc zdrowienie. 

Medyczna marihuana radzi sobie również z innymi dolegliwościami spowodowanymi chorobą nowotworową, takimi jak np. problemy ze snem. Odpowiednia ilość snu i nocna regeneracja organizmu odgrywa ogromne znaczenie w procesie leczenia, a stosowanie konopi pozytywnie wpływa zarówno na szybkość zasypiania, jak i jakość oraz długość snu. 

Jednak warto pamiętać, że stosowanie marihuany medycznej to dodatkowa terapia, która nie może zastąpić podstawowego leczenia onkologicznego. 

 

Źródło: artykuł partnera