Dodano: 03 października 2022r.

Czujnik ciśnienia klimatyzacji – dlaczego powinniśmy dbać o jego pracę?

Czujnik ciśnienia klimatyzatora, pomimo miniaturowych rozmiarów, decyduje o wydajności całego systemu. Dowiemy się, gdzie znajduje się to urządzenie, przestudiujemy jego zasadę działania, zastanowimy się, jakie problemy możemy napotkać i nakreślimy sposoby ich rozwiązania.

Czujnik ciśnienia klimatyzacji – dlaczego powinniśmy dbać o jego pracę?

Zdjęcie czujnika ciśnienia zaczerpnięte ze strony czesciauto24.pl

Klimatyzator samochodowy i rola czujników w systemie

Na początek należy zapoznać się z zasadą działania całego systemu podzielonego, a dopiero wtedy będzie można poprawnie ocenić rolę każdego węzła z osobna. Działanie klimatyzatora samochodowego można porównać z działaniem zwykłej domowej lodówki, jednak jego urządzenie różni się nieco od tego urządzenia. W rzeczywistości klimatyzator to szczelny pojemnik wypełniony specjalnym olejem i freonem.

Ale prawidłowe działanie systemu jest monitorowane przez specjalne urządzenia. Funkcja czujnika niskiego ciśnienia klimatyzatora obejmuje automatyczne wyłączenie systemu podzielonego, jeśli nie ma w nim wystarczającej ilości freonu. Czasami mieszanina chłodząca może być całkowicie nieobecna. Brak freonu grozi zasysaniem powietrza z powodu bardzo niskiego ciśnienia wewnątrz. Taki proces jest również wysoce niepożądany. Natomiast czujnik wysokiego ciśnienia blokuje pracę sprężarki, jeśli ta charakterystyka przekracza dopuszczalne wartości. Nadmierne ciśnienie może spowodować fizyczne zniszczenie systemu. Dodatkowo funkcja czujnika obejmuje obowiązek okresowego włączania i wyłączania wentylatora chłodnicy.

Cechy czujników niskiego i wysokiego ciśnienia

Obecnie istnieją różne modyfikacje, ale zasada działania czujników ciśnienia klimatyzatora pozostaje taka sama. Gdy tylko ciśnienie osiągnie wartości krytyczne, urządzenie wysyła odpowiedni sygnał do elektronicznego układu sterowania silnikiem, a pompa automatycznie się wyłącza. Wentylator wraz ze sprężarką przestaje działać.

Czujniki wysokiego ciśnienia klimatyzacji różnią się gwintami zewnętrznymi i wewnętrznymi w zależności od marki samochodu. Mają też różną liczbę kontaktów. Istnieją różne rodzaje złączy. Istnieją modele uniwersalne, ale można je zakładać tylko na uniwersalne suszarki z odbiornikiem. Czujnik wysokiego ciśnienia jest zainstalowany pomiędzy prawą kolumną amortyzatora a filtrem powietrza.

Jak rozpoznać awarie czujnika ciśnienia?

Zapoznajmy się teraz z awariami czujnika ciśnienia klimatyzatora, jak go sprawdzić i w razie potrzeby wymienić. Zasadniczo elementarne zanieczyszczenia lub uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować awarię lub nieprawidłową pracę tego elementu. Więc po pierwszych znakach koniecznie sprawdź stan złączy i przewodów. Wszelkie pęknięcia, ślady wilgoci i korozji są niedopuszczalne. Nie zapomnij o diagnostyce komputerowej.

Aby zrozumieć, że musisz samodzielnie odwiedzić serwis samochodowy lub wspiąć się pod maskę, możesz użyć następujących znaków. Po pierwsze, praca kompresora jest zakłócona, może się włączyć przy nadmiernym ciśnieniu lub funkcjonować nawet bez freonu. Czasami kompresor w ogóle się nie włącza. Po drugie, występują przerwy w działaniu wentylatora. A cały system klimatyzacji jest niestabilny.

 

Źródło: artykuł partnera