Regularne dodawanie czosnku do diety może przynieść znaczne korzyści dla zdrowia. W niedawno opublikowanym przeglądzie istniejących badań naukowcy ustalili, że spożycie czosnku wiąże się z niższym poziomem glukozy i cholesterolu we krwi.
Nowa metaanaliza istniejących badań miała na celu ustalenie, w jaki sposób czosnek może wpływać na poziom cholesterolu, cukru we krwi i trójglicerydów. Naukowcy z Southeast University w Bangladeszu oraz Xizang Minzu University w Chinach odkryli istotny związek między spożywaniem czosnku a obniżeniem poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Uważają, że czosnek ma potencjał, aby stać się opcją terapeutyczną dla osób z zaburzeniami metabolizmu lipidów i glukozy.
Rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Nutrients” (DOI: 10.3390/nu16111692).
Glukoza i lipidy to kluczowe składniki odżywcze dostarczające energii dla organizmu. Na poziom cukru i tłuszczu w organizmie ma wpływ przede wszystkim dieta, ale też szereg innych czynników, jak spożywania alkoholu czy aktywność fizyczna. „U zdrowych osób metabolizm glukozy i lipidów jest precyzyjnie regulowany” – podkreślają autorzy w publikacji, dodając, że zaburzenia metabolizmu tych związków mogą prowadzić do wielu chorób przewlekłych, w tym miażdżycy, cukrzycy i stłuszczenia wątroby.
Czosnek od dawna jest kojarzony z korzystnym wpływem na zdrowie. We wcześniejszych badaniach był wiązany z regulacją lipidów, a także poziomem glukozy. Czosnek zawiera związek zwany allicyną, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. W badaniach na zwierzętach allicyna była skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu.
Naukowcy w swoim przeglądzie skupili się na 29 badaniach, w których łącznie wzięło udział 1567 osób z różnych krajów i grup wiekowych. Uczeni brali pod uwagę tylko te badania, w których czosnek był podawany uczestnikom przez ponad dwa tygodnie. Badania musiały też uwzględniać poziomy hemoglobiny glikowanej (HbA1c), stężenie glukozy we krwi na czczo, całkowity cholesterol, stężenie cholesterolu HDL (lipoprotein o wysokiej gęstości), LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) i trójglicerydów. Naukowcy brali pod uwagę tylko badania z udziałem uczestników w wieku 18 lat i starszych oraz badania z grupami kontrolnymi.
W analizowanych badaniach czosnek był podawany pod różnymi postaciami. Jako proszek, w postaci oleju, którym zalano czosnek, jako ekstrakt, tabletki z proszkiem i oczywiście surowy. Na koniec uczeni zebrali informacje o poziomach cholesterolu i glukozy we krwi uczestników, aby porównać je z ich poziomami wyjściowymi. Wszystkie te dane zostały wykorzystane po to, by sprawdzić, czy spożycie czosnku może poprawić markery metaboliczne.
Metaanaliza 29 badań potwierdziła pozytywny wpływ czosnku na poziom glukozy i cholesterolu. U osób, które regularnie włączały czosnek do swojej diety stwierdzono niższy poziom glukozy we krwi na czczo, hemoglobiny glikowanej, całkowitego cholesterolu i cholesterolu LDL, zwanego również „złym cholesterolem”. Ponadto czosnek zwiększył poziom cholesterolu HDL, zwanego „dobrym cholesterolem”. Co ciekawe, poziom trójglicerydów wydawał się być odporny na suplementację czosnkiem.
Naukowcy stwierdzili również, że im dłużej trwało badanie, które wzięli pod lupę, tym większą poprawę zauważyli w poziomie glukozy we krwi na czczo, całkowitego cholesterolu i cholesterolu LDL.
Wyniki badania pokazują, że czosnek może być nową bronią w zapobieganiu lub leczeniu niektórych chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych.
Metaanaliza obejmowała wiele badań, które różniły się od siebie pod względem stosowanych w nich dawek czosnku i postaci, w jakich go przyjmowano. Różna była też długość ich trwania. Dlatego trudno określić, które dokładnie związki chemiczne zawarte w czosnku są odpowiedzialne za korzystne działanie czosnku. Poza wspomnianą wcześniej allicyną, badacze sądzą, że rolę mogą odgrywać też alliina i disiarczek diallilu, ale konieczne są dalsze badania, aby ustalić mechanizm działania.
Jak przyznają komentatorzy przeglądu, nie zmieni on raczej zaleceń dietetycznych. Czosnek i tak jest uważany za odżywczy i zdrowy dodatek do niemal każdej diety.
Źródło: Medical News Today, Science Alert, fot. User:Nino Barbieri, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons