Dodano: 17 stycznia 2023r.

Częste spędzanie czasu na łonie natury pozwala ograniczyć przyjmowanie leków

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Finlandii, częste przebywanie na terenach zielonych, takich jak parki i ogrody, pomaga zachować zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Osoby regularnie przebywające na łonie natury doświadczają szerokiego zakresu korzyści zdrowotnych, co przekłada się na ograniczenie przyjmowania leków, nie tylko na depresję i nadciśnienie, ale także bezsenność, stany lękowe a nawet astmę - sugerują badania.

Częste spędzanie czasu na łonie natury pozwala ograniczyć przyjmowanie leków

 

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej, Uniwersytetu w Tampere w Finlandii oraz Uniwersytetu Wschodniej Finlandii wskazują, że częste przebywanie na łonie natury pozwala ograniczyć przyjmowanie leków związanych ze zdrowiem psychicznym. I chociaż nie można wykazać tu związku przyczynowego, to badanie sugeruje, że wizyty w parkach, ogrodach i innych miejskich terenach zielonych mogą ograniczać używanie przez mieszkańców miast leków na lęki, bezsenność, depresję, nadciśnienie i astmę. Metoda nie sprawdza się, jeśli z okna jedynie obserwujemy zieloną łąkę lub las. To właśnie wychodzenie z domu i spędzanie czasu na łonie natury jest kluczowe.

W badaniach wykorzystano dane od około 6000 mieszkańców Helsinek, którzy zażywają leki na takie schorzenia jak bezsenność, lęki, depresja, wysokie ciśnienie krwi i astma. Uczestnicy badania byli pytani o leki, które przyjmowali, a także o to, ile „zielonych i niebieskich” (czyli naturalnych przestrzeni na lądzie i w pobliżu jezior, rzek i mórz) przestrzeni mogli zobaczyć z domu, jak często obserwowali te widoki i jak często spędzali w nich czas. „Uważa się, że ekspozycja na naturalne środowisko jest korzystna dla ludzkiego zdrowia, ale dowody są niespójne” - piszą naukowcy w swojej pracy.

Wyniki i opis badań ukazał się na łamach pisma „Occupational & Environmental Medicine” (DOI: 10.1136/oemed-2022-108491).

Więcej czasu na łonie natury – mniej leków

Wyniki badań pokazały, że w porównaniu z mniej niż jedną wizytą w tygodniu w parku czy ogrodzie, trzy lub cztery wizyty były związane ze znacznym spadkiem konieczności zażywania leków. W sumie większa liczba wizyt na terenach zielonych wiązała się z 33 proc. spadkiem liczby wykorzystywanych leków związanych ze zdrowiem psychicznym, 36 proc. spadkiem zażywania leków na ciśnienie krwi i 26 proc. spadkiem w przypadku leków astmatycznych.

W przypadku co najmniej pięciu wizyt w tygodniu na terenach zielonych liczby te zmieniają się i wynoszą odpowiednio: 22 proc., 41 proc., i 24 proc. Korelacja ta występują niezależnie od dochodu gospodarstwa domowego, wykształcenia uczestników badania, ani ich BMI (współczynnika masy ciała).

„To odkrycie jest zgodne z wstępnymi dowodami podkreślającymi znaczenie rzeczywistego wykorzystania terenów zielonych w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Sugeruje ono także pozytywny wpływ na inne uwarunkowania zdrowotne, takie jak astma i nadciśnienie” – piszą naukowcy.

Kontemplacja przez okno niewiele daje

Dane nie są wystarczające, aby odkryć przyczyny takich zależności. Warto też wziąć pod uwagę, że osoby o lepszym zdrowiu mają więcej możliwości i motywacji, aby wyjść na zewnątrz. Mimo to naukowcy są zdania, że należy nadal weryfikować te zależności.

Badania pokazują również, że zwykłe siedzenie i kontemplowanie natury przez okno nie ma takiego samego wpływu na zdrowie, jak wychodzenie z domu i spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Poprzednie badania wykazały, że nie trzeba długo czekać, aby efekty przebywania na zewnątrz były odczuwalne.

Jednak zanim ludzie będą mogli wyjść i spędzić czas na terenach zielonych, muszą być one dostępne. „Coraz większa liczba dowodów naukowych wskazujących na korzyści zdrowotne wynikające z ekspozycji na przyrodę prawdopodobnie zwiększą podaż wysokiej jakości przestrzeni zielonych w środowiskach miejskich. To może być jeden ze sposobów na poprawę zdrowia i dobrobytu w miastach” – przekonują naukowcy.


Źródło: Science Alert, fot. Docrogerswikihelp, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons