Dodano: 21 lipca 2020r.

Co zrobić, gdy ugryzie mnie kleszcz?

Borelioza została owiana aurą trudnej i ciężkiej w przebiegu choroby. Tymczasem doskonale wiemy, jak diagnozować boreliozę i dysponujemy skutecznymi sposobami jej leczenia. Przyczyną zawirowań i mylnych informacji jest powielanie błędnych wiadomości w internecie i rekomendowanie postępowań, które są nieprawidłowe, ale bardzo kosztowne. Tymczasem ryzyko zachorowania na boreliozę po jednorazowym ukłuciu przez kleszcza szacuje się na poniżej 1 proc. W poniższym wpisie przedstawimy aktualne informacje związane z postępowaniem po ugryzieniu kleszcza.

Co zrobić, gdy ugryzie mnie kleszcz?

 

Jeżeli ugryzł Cię kleszcz, postaraj się go jak najszybciej usunąć – jak należy to zrobić?

Użyj do tego specjalnych szczypczyków lub pęsety. Złap kleszcza jak najbliżej głowy i zdecydowanym ruchem pociągnij. Jeżeli boisz się sam tego dokonać, skieruj się do przychodni i poproś personel medyczny o pomoc, ewentualnie zaangażuj bliską Ci osobę. Jeżeli masz wątpliwości, czy całościowo usunąłeś kleszcza, również warto skonsultować się w najbliższej przychodni.

Pamiętaj, aby nigdy nie smarować kleszcza tłuszczem, alkoholem, ani inną substancją mającą „pomóc” go usunąć. Takie działanie może wywołać wymioty u stawonoga i zwiększyć ryzyko przeniesienia chorób odkleszczowych.

Po usunięciu kleszcza przemyj miejsce pokłucia alkoholem lub maścią zawierającą jod.

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym

Warto, aby specjalista (np. z https://dpmed.pl/) obejrzał miejsce po ugryzieniu. Na tym etapie nie rozpoczyna się żadnej antybiotykoterapii, ale należy koniecznie obserwować miejsce ugryzienia przez 30 dni.

Na co zwrócić uwagę?

To, co powinno nas zaniepokoić, jest rumień wędrujący – jest to okrągła zmiana o średnicy > 5 cm u dorosłych, najczęściej na kończynach i tułowiu, a u dzieci na głowie i szyi. Obecność takiej zmiany jest wystarczająca do postawienia rozpoznania i włączenia antybiotykoterapii. Należy uważać, ponieważ rumień wędrujący jest mylony ze zmianami po ukłuciu przez owady pojawiającymi się nagle, o dużym nasileniu i ustępującymi szybko bez antybiotykoterapii.

Jak wygląda leczenie, jeżeli mamy potwierdzenie boreliozy?

W przypadku rozpoznania rumienia wędrującego włącza się leczenie jednym z trzech antybiotyków:

  • doksycykliną,
  • amoksycyliną,
  • aksetylem cefuroksymu,

na okres od 14 do 28 dni.

Podejście amerykańskie związane ze stosowaniem kilku antybiotyków przez okres kilku miesięcy nie ma zastosowania w Polsce, ponieważ na naszej populacji nie udowodniono skuteczności takiego postępowania, a wiąże się ono z licznymi szkodami dla organizmu, ponieważ długotrwałe stosowanie silnych antybiotyków niszczy nasze „dobre bakterie” i  osłabia odporność.

 

Bibliografia:

[1] – Pancewicz S., Garlicki A., Moniuszko-Malinowska A., Zajkowska J. […], DIAGNOSTYKA I LECZENIE CHORÓB PRZENOSZONYCH PRZEZ KLESZCZE REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA EPIDEMIOLOGÓW I LEKARZY CHORÓB ZAKAŹNYCH, Przegląd Epidemiologiczny, 2015 (69), 421-428

[2] – https://www.kleszcze.info.pl/usuwanie-kleszczy

 

Źródło: artykuł partnera