Dodano: 05 marca 2021r.

Co to jest umami – jaki to smak?

Jedną z tajemnic sosu sojowego Kikkoman jest fakt, że łączy on wszystkie 5 smaków odczuwalnych przez człowieka. Oprócz tych tradycyjnych jest również cennym źródłem umami, smaku oficjalnie wyróżnionego w 2000 roku.

Co to jest umami – jaki to smak?

 

Zacznijmy od historii

Jest rok 1908. Japoński prof. Kikunae Ikeda po raz pierwszy podnosi kwestię wyróżnienia piątego smaku, obok słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. Zwrócił uwagę środowiska na charakterystyczny smak niektórych potraw i produktów. Sam zaczął zastanawiać się nad tym po zjedzeniu obiadu, na który składał się m.in. Kombu Dashi – bulion z wodorostów. Profesor zauważył, że jego smak różni się od 4 pozostałych. Sam określił go jako „umami”, co można przetłumaczyć jako „kwintesencja smaku”. Analizując skład produktów użytych do przygotowania bulionu, stwierdził, że źródłem charakterystycznego posmaku jest glutaminian zawarty w wodorostach.

Obserwacja profesora zapoczątkowała wieloletnią dyskusję. W 1985 roku na Hawajach odbyło się międzynarodowe sympozjum poświęcone temu zagadnieniu. Celem naukowców było wykazanie, że umami nie powstaje z określonego połączenia znanych smaków, ale jest niezależne, a człowiek posiada specjalny receptor, zdolny odbierać ten smak. Ostatecznie udało się ustalić, że za jego powstanie odpowiadają wybrane aminokwasy i niektóre rybonukleotydy. Ostatecznie smak umami został wyodrębniony w 2000 roku. W 2002 roku wskazano zaś receptory odpowiedzialne za jego wyczuwanie.

Jak smakuje umami?

Określenie smaku słowami nie jest łatwym zadaniem. Często opisuje się go jako „rosołowy”, „mięsny” lub „bulionowy”. Sprawia, że mamy wrażenie pełni smaku. Charakterystyczne jest też to, że umami odczuwamy dłużej niż np. słoność czy kwaśność. 

Gdzie znaleźć umami?

Choć sama nazwa brzmi egzotycznie, umami możemy znaleźć w wielu produktach w naszej kuchni. Jego źródłem są np. pomidory, wołowina, wieprzowina, drób, grzyby, cebula, zielony groszek, szparagi czy brokuł. Jego źródłem jest też łosoś, anchois czy zielona herbata. Szczególnie dużo umami występuje w produktach, które powstają na skutek fermentacji. Znajdziemy je w serach, ale także w sosie sojowym.

Jak włączyć umami do swoich potraw?

Dania, w których odnajdujemy smak umami, mogą znaleźć się na naszych stołach właściwie każdego dnia. Wystarczy wprowadzić do ich przygotowania produkty, które są jego źródłem. Nie każdy jednak chce sięgać po produkty mięsne czy wydawać pieniądze na ryby. Rozwiązaniem jest sos sojowy Kikkoman. Ta azjatycka przyprawa nie tylko poprawi smak wielu potraw (ograniczając użycie soli) i wzbogaci go o umami, ale także nada im niepowtarzalny aromat. Proces fermentacji, który wykorzystuje się do produkcji sosu sojowego, sprawia, że sos jest jednym z najbogatszych źródeł piątego smaku, ale to nie wszystko. Do jego produkcji wykorzystuje się specjalny rodzaj pleśni oraz naturalne składniki – fermentujący zacier z wody, soli, soi i pszenicy pozwala uzyskać przyprawę łączącą wszystkie 5 smaków. Dodając do swoich dań nieco sosu sojowego Kikkoman, uzyskasz ich harmonię, co przełoży się na ostateczny charakter przygotowywanych posiłków.

 

Źródło: artykuł sponsorowany