Zespół chińskich naukowców odkrył wodę zamkniętą w minerałach znalezionych w próbkach gleby księżycowej dostarczonych na Ziemię przez misję Chang'e 5 w 2020 roku. Badacze ustalili, że woda na Księżycu może przetrwać nawet w rejonach oświetlonych przez Słońce w postaci uwodnionych soli.
Misja Cheng'e 5 trwała nieco ponad trzy tygodnie. W ramach misji lądownik wwiercił się w księżycowy grunt na głębokość około dwóch metrów, skąd pobrał próbki materii. Materiał został pobrany także z powierzchni Księżyca. Próbki następnie zostały dostarczone na Ziemię. Były to pierwsze próbki z Księżyca przywiezione na Ziemię od lat 70. XX wieku.
Materiał został pobrany w pobliżu formacji wulkanicznej Mons Rümker, położonej na północnym krańcu Oceanus Procellarum (z łac. Ocean Burz). Mons Rümker to formacja wulkaniczna o średnicy około 70 kilometrów wznosząca się na ponad kilometr wysokości. Uczeni uważają, że jeszcze około 1,3 miliarda lat temu wulkan ten mógł być aktywny. Z kolei Ocean Burz to duża, pokryta zastygłym bazaltem równina, widoczna z Ziemi jako ciemna struktura na zachodnim skraju widocznej strony Księżyca. Wcześniej ten region naszego naturalnego satelity nie był odwiedzany.
Analiza zebranego z Księżyca materiału wykazała obecność wody. To, że na naszym naturalnym satelicie znajduje się woda, wiemy od co najmniej dekady. Co więcej, naukowcy znaleźli ślady wody w niedawnych analizach próbek sprowadzonych na Ziemię w latach 60. i 70. XX wieku. Jednak próbki zebrane przez misję Chang'e-5 pochodzą ze „znacznie wyższej szerokości geograficznej”, co daje nowe wskazówki, jaką formę przyjmuje woda na powierzchni Srebrnego Globu i stwarza nowe perspektywy wykorzystania i eksploracji zasobów Księżyca.
Wyniki oraz opis badań ukazał się na łamach pisma „Nature Astronomy” (DOI: 10.1038/s41550-024-02306-8).
Naukowcy w publikacji opisali odkrycie w próbkach księżycowego regolitu karnalitu, uwodnionego podwójnego chlorku potasu i magnezu. Znaleźli też uwodniony minerał, którego struktura i skład przypomina novograblenowit - minerał znajdywany w pobliżu wulkanów na Ziemi, który powstaje w wyniku reakcji gorącego bazaltu z bogatymi w wodę gazami wulkanicznymi.
- Minerał ten mógł powstać w wyniku erupcji wulkanicznych na Księżycu - powiedział Jin Shifeng, członek zespołu badawczego z Chińskiej Akademii Nauk. - To wskazuje, że gazy wulkaniczne na księżycu zawierają znaczną ilość wody - dodał.
Odkrycia te ujawniły potencjalną formę, w jakiej cząsteczki wody mogą występować na powierzchni Księżyca, czyli uwodnione sole. Takie hydraty są bardzo stabilne. Mogą występować nawet w obszarach oświetlonych przez Słońce.
- Ze względu na wysokie temperatury i brak atmosfery na Księżycu, istnienie wody w stanie ciekłym nie jest możliwe, więc wcześniej nie było jasne, w jaki sposób cząsteczki wody mogłyby tam istnieć – przyznał Jin.
Źródło: AFP, China Daily, Nature Astronomy, fot. Domena Publiczna