Dodano: 25 maja 2022r.

Burza. Jak powstaje? Gdzie jest? Mapa burzowa na żywo w Polsce i Europie

Burza. Jak powstaje? Gdzie jest? Mapa burzowa na żywo w Polsce i Europie

 

Burze to bez wątpienia zjawisko fascynujące oraz niebezpieczne. Dobrze byłoby zatem czegoś się na ich temat dowiedzieć. Przede wszystkim, należałoby zdawać sobie sprawę z tego, jaki rodzaj burz jest najgroźniejszy. Warto byłoby również mieć świadomość tego, jakie konkretnie zjawiska atmosferyczne stanowią dla nas największe niebezpieczeństwo. Każdy, kto pragnie uchronić się przed skutkami nawałnic, powinien także wiedzieć, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać. Wydaje się, że najistotniejsze jest śledzenie komunikatów pogodowych i stosowanie się do nich. 

Mapa Burzowa online

Aktualną mapę burz na żywo można śledzić na stronie projektu Mapa Burzowa https://mapaburzowa.com (dostępny jest radar opadów oraz radar aktualnych burz)

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju burz?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie czynniki ryzyka rozwoju burz. Wśród czynników, które mają wpływ na ich powstawanie wymienić należy na pewno orografię terenu, wodność troposfery czy prąd strumieniowy. Najwięcej burz pojawia się w krajach strefy tropikalnej oraz umiarkowanej. Największe ryzyko powstania burz pojawia się w miesiącach letnich. W Polsce są to czerwiec, lipiec oraz sierpień. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż sezon burzowy w naszym kraju jest stosunkowo krótki. Niemniej jednak, burze mogą pojawiać się przez cały rok. 

Jakie zjawiska atmosferyczne towarzyszą burzom?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie dokładnie zjawiska atmosferyczne towarzyszą burzom, mimo że wydaje się to dość oczywiste. Należy wyróżnić przede wszystkim intensywne opady deszczu, wyładowania atmosferyczne, jak również porywisty wiatr. Wszystkie gwałtowne zjawiska mogą stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Uszkodzone może zostać także mienie. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego na co konkretnie trzeba uważać.  [1]

Gwałtowne opady 

Bardzo poważnym zagrożeniem, z którym należy się liczyć w trakcie przechodzenia burz są nawalne opady deszczu. Jeśli burza przechodzi w zimie, możemy mówić o intensywnych opadach śniegu. Silny deszcz może prowadzić do podtopień. Zalane mogą zostać zarówno budynki, jak i ulice. Niestety, bardzo ciężko jest uchronić się przed skutkami powodzi, zwłaszcza jeśli mają one charakter błyskawiczny. Pewną ochronę mogą stanowić worki z piaskiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są one w stanie uchronić nas w stu procentach przed zalaniem. Niemniej jednak, warto z nich skorzystać. 

Wyładowania atmosferyczne

Wyładowania atmosferyczne mogą być zarówno doziemne, jak i chmurowe. Nietrudno się domyślić, iż najgroźniejsze są dla nas wyładowania doziemne. W trakcie przechodzenia burzy nie należy przebywać na zewnątrz, zwłaszcza pod wysokimi drzewami. Jeżeli nie udało nam się znaleźć na czas burzy schronienia w budynku, schowajmy się w jakimś zagłębieniu terenu. Wówczas istnieje zdecydowane mniejsze ryzyko porażenia przez piorun. Trzymajmy się także z daleka od akwenów wodnych. Jeżeli przebywamy w domu, pamiętajmy o tym, aby zamknąć okna.

Porywisty wiatr

W trakcie przechodzenia burzy, zagrożeniem jest dla nas także porywisty wiatr. Niestety, ciężko przewidzieć z jakimi konkretnie porywami będziemy mieć do czynienia. Niemniej jednak, meteorolodzy są w stanie to oszacować. Porywisty wiatr może spowodować uszkodzenia drzewostanu, jak również budynków czy samochodów. Stanowi także bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia, jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni. 

Tornada 

Z gwałtownymi burzami bardzo często powiązane są tornada. Niestety, coraz częściej zdarzają się one także w Europie i osiągają dużą siłę. Najpoważniejsze są oczywiście tak zwane tornada klinowe, które posiadają pokaźną średnicę leja. Intensywność tornad określana jest przy pomocy tak zwanej skali Fujity. Niestety, nie da się jednoznacznie określić, czy trąba powietrzna wystąpi. Niemniej jednak, można oszacować prawdopodobieństwo jej wystąpienia. 

Jak ochronić się przed burzą?

Aby uchronić się przed burzą, należy po prostu śledzić komunikaty pogodowe. Niezbędne nam informacje możemy znaleźć w Internecie bądź usłyszeć w radiu. Prognozy pogody są także prezentowane w telewizji. Ważne jest to, aby na bieżąco monitorować sytuację, zwłaszcza jeśli jest dynamiczna. Jeśli pogoda ma być niebezpieczna, nie powinniśmy wychodzić z budynku. Lepiej nie planować w tym czasie żadnych eskapad na łono natury. W przeciwnym bowiem razie możemy narazić się na poważne niebezpieczeństwo. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie swojego domostwa, a w szczególności drzwi i okien. Powinniśmy także postarać się o wyłączenie urządzeń elektrycznych. Mogą one bowiem ulec uszkodzeniu w trakcie burzy.

FAQ:

1. Dlaczego niektórzy decydują się zostać łowcami burz?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielu osób wydaje się to jednak bardzo fascynujące. Nie da się bowiem ukryć, że obserwacja burz może dostarczać wielu emocji. 

2. W jakich miesiącach w Polsce można spodziewać się najsilniejszych burz?

Najsilniejszych burz można spodziewać się w Polsce w miesiącach letnich. Są to przede wszystkim czerwiec, lipiec oraz sierpień.

3. Czy słabe burze także są groźne?

Oczywiście. Nawet najsłabsza burza może generować wyładowania atmosferyczne doziemne, które stanowią dla nas śmiertelne zagrożenie. 

 Źródło opracowania

 [1] - https://mapaburzowa.com/jak-powstaje-burza/

 

Artykuł partnera, fot. Pexels