Dodano: 31 marca 2020r.

Badania sugerują, że pacjenci z COVID-19 mogą zarażać nawet po ustąpieniu objawów

Nowe badania wskazują, że nawet połowa pacjentów z łagodną infekcją COVID-19 może rozprzestrzeniać chorobę do ośmiu dni po ustąpieniu objawów. W przypadku ciężkich infekcji ten czas może być jeszcze dłuższy.

dezynfekcja wagonów metra

 

Na łamach pisma “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” pojawiła się publikacja, której autorzy sugeruję, że pacjenci chorzy na COVID-19, mogą nadal zarażać, nawet po ustąpieniu objawów choroby. Chociaż wyniki pochodzą z bardzo małego badania, podkreślają niezwykle ważną kwestię: ​​ludzie dochodzący do siebie po COVID-19 powinni pozostawać w izolacji jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów.

Koronawirusem można zarażać po ustąpieniu objawów?

Dr Lixin Xie, dr Lokesh Sharma i ich współpracownicy opisali 16 przypadków osób z COVID-19, którzy byli leczeni w PLA General Hospital w Pekinie między 28 stycznia a 9 lutego 2020 roku, a następnie wypisani do domów.

Naukowcy poddawali analizie próbki z gardła pacjentów pobierane co drugi dzień. Główne objawy u badanych obejmowały gorączkę, kaszel, ból gardła oraz trudności w oddychaniu lub duszności. Pacjenci byli leczeni różnymi lekami. Wśród badanych dwóch pacjentów miało cukrzycę, a jeden gruźlicę, ale nie wpłynęło to na czas przebiegu zakażenia COVID-19.

Wszyscy pacjenci mieli stosunkowo łagodne objawy. Ich wiek wynosił od 3 do 68 lat, a okres inkubacji koronawirusa kształtował się na poziomie 5 dni u 15 z 16 pacjentów. Średni czas trwania objawów wynosił 8 dni, ale pacjenci mogli zarażać dalej inne osoby przez okres od 1 do 8 dni. Chociaż nie jest jasne, jak zaraźliwy może być pacjent w okresie rekonwalescencji, wciąż istnieje ryzyko.

Wszyscy badani mieli łagodne objawy, dlatego badacze sugerują, że w przypadku ciężkich infekcji, czas, w którym pacjenci po COVID-19 mogą zarażać, może być dłuższy. - Najbardziej znaczącym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów wciąż wydziela wirusa nawet po ustąpieniu objawów. Czas wydzielania wirusa w przypadku ciężkich infekcji może być dłuższy – powiedział dr Sharma z Yale School of Medicine.

Dłuższa kwarantanna

- Jeśli miałeś łagodne objawy ze strony układu oddechowego z powodu COVID-19 i przebywałeś w domu, aby nie roznosić choroby, przedłuż swoją kwarantannę na kolejne dwa tygodnie po ustąpieniu objawów, aby mieć pewność, że nie zarażasz innych ludzi – zaapelował dr Xie z College of Pulmonary and Critical Care Medicine, Chinese PLA General Hospital .

Autorzy badań wystosowali też specjalne przesłanie dla środowiska medycznego: „pacjenci z COVID-19 mogą być zakaźni nawet po ustąpieniu objawowym, więc traktuj pacjentów bez objawów lub niedawno wyleczonych tak ostrożnie, jak pacjentów objawowych”.

Badanie to ma pewne ograniczenia, o których wspomnieli sami autorzy. Poza niewielką liczbą pacjentów objętych badaniami, uczeni analizowali same łagodne przypadki infekcji. Dlatego nie jest jasne, jak w podobnych badaniach wyszliby bardziej wrażliwi pacjenci, jak osoby starsze, osoby z osłabionym układem odpornościowym czy pacjenci poddawani terapii immunosupresyjnej.

- Konieczne są dalsze badania w celu sprawdzenia, czy wirus jest zdolny do przeniesienia się na późniejszych etapach COVID-19 - przyznał dr Xie.

 

Źródło: American Thoracic Society