Dodano: 19 lipiec 2021r.

Badania pokazują, że tylko niewielka część naszego DNA jest unikalna dla współczesnych ludzi

Niejedna osoba zadawała już pytanie, co sprawia, że ludzie są wyjątkowi? Naukowcy zrobili kolejny krok w kierunku rozwiązania tej zagadki. Dzięki nowemu narzędziu ustalili, że jedynie 7 proc. naszego genomu jest unikalne dla współczesnych ludzi. Reszta kodu genetycznego powtarza się także u naszych praprzodków.

Badania pokazują, że tylko niewielka część naszego DNA jest unikalna dla współczesnych ludzi

 

Według nowych badań, które ukazały się na łamach pisma „Science Advances” (DOI: 10.1126/sciadv.abc0776), jedynie 7 proc. naszego genomu jest unikalne dla współczesnych ludzi, bo resztę dzielimy z naszymi przodkami. - To całkiem niewielki procent – mówi Nathan Schaefer, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współautor nowych badań. - Tego rodzaju odkrycie zmienia myślenie naukowców, że my, ludzie, bardzo różnimy się od neandertalczyków – dodaje ekspert.

DNA ze starożytnych kości

Naukowcom udało się pozyskać DNA z odkrytych przez archeologów szczątków wymarłych neandertalczyków i denisowian, którzy żyli około 40 tys. - 50 tys. lat temu. Dla porównania przebadano również DNA 279 współczesnych ludzi z całego świata.

Eksperci już wcześniej wiedzieli, że człowiek współczesny posiada wiele wspólnych sekwencji DNA z neandertalczykami. Jednym z celów nowych badań było zidentyfikowanie genów, które są specyficzne jedynie dla współczesnych ludzi.

- To trudne zagadnienie. Badacze opracowali cenne narzędzie, które uwzględnia brakujące sekwencje DNA w starożytnych genomach - tłumaczy John Hawks, paleoantropolog z Uniwersytetu Wisconsin w Madison.

Wspólne DNA

W trakcie badań naukowcy odkryli też, że 1,5 proc. ludzkiego genomu jest unikalna dla naszego gatunku i wspólna dla wszystkich żyjących obecnie ludzi. Te sekwencje DNA mogą zawierać znaczące wskazówki co do tego, co naprawdę wyróżnia współczesnych ludzi od naszych praprzodków.

- Możemy powiedzieć, że niektóre regiony DNA są wzbogacone w geny, które mają związek z rozwojem neuronów i funkcjonowaniem mózgu – przekonuje współautor pracy Richard Green , biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

W 2010 roku Green pomógł stworzyć pierwszy szkic genomu neandertalczyka. Cztery lata później genetyk Joshua Akey odkrył, że współcześni ludzie posiadają pozostałości neandertalskiego DNA. Ale naukowcy cały czas udoskonalają techniki pozyskiwania i analizowania materiału genetycznego ze skamieniałych kości, co pozwala na nowe odrycia.

- Lepsze narzędzia pozwalają nam zadawać coraz bardziej szczegółowe pytania na temat historii i ewolucji człowieka - mówi Akey. Badacz nie brał udziału w projekcie, jednak bardzo chwali metodologię nowego badania.

Naukowcy podkreślają, że w świetle nowych badań jesteśmy bardzo młodym gatunkiem. - Jeszcze nie tak dawno temu, dzieliliśmy planetę z innymi ludzkimi gatunkami – mówi Akey.

 

Źródło: AFP, New Scientist, fot. Pixabay