W Hongkongu potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia się koronawirusem zwierzęcia od człowieka. U psa należącego do 60-letniej pacjentki chorej na COVID-19 wykryto SARS-CoV-2. Pies został poddany kwarantannie, ale nie widać u niego żadnych objawów choroby.
Służby medyczne Hongkongu wraz z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz dwóch uniwersytetów – Uniwersytetu Hongkongu oraz Uniwersytetu Miejskiego potwierdzili u psa – szpica miniaturowego – obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Pies zarażony koronawirusem od człowieka
Podejrzenie, że pies został zarażony przez swoją 60-letnią właścicielkę pojawiło się pod koniec lutego. Początkowo sugerowano, że pies jedynie „zanieczyścił” nos i pysk koronawirusem, gdyż mieszkał z zarażony człowiekiem. Jednak specjaliści kilkukrotnie ponawiali badania, które za każdym razem dały wyniki pozytywny.
Zwierzę zostało poddane kwarantannie. Władze Hongkongu ostrzegły mieszkańców, żeby unikali bliskich kontaktów ze swoimi pupilami, szczególnie z ich śliną. Jednocześnie zaznaczyły, żeby nie panikowali i nie porzucali swoich zwierząt. Podkreśliły także, że obecnie nie ma żadnych dowodów, by zwierzęta domowe mogły być źródłem infekcji.
Wyniki badań wskazują, że pies ma „niski poziom infekcji”. Jednak nie stwierdzono u niego żądnych objawów koronawirusa. Jest zdrowy i ma się dobrze. Jest to pierwszy potwierdzony przypadek przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z człowieka na zwierzę.
Kwarantanna
Już samo podejrzenie obecności koronawirusa u psa spowodowało wprowadzenie nowych środków zaradczych. Władze Hongkongu nakazały bliskie przyglądnięcie się zwierzętom domowych chorych na COVID-19 i kwarantannę zainfekowanych osobników. Obecnie, poza szpicem 60-latki, w kwarantannie przebywa jeszcze jeden pies, który także należy do zarażonej SARS-CoV-2 osoby.
W komunikacie służby medyczne Hongkongu zalecają właścicielom zwierząt domowych, aby „stosowali dobre praktyki higieniczne, w tym myli ręce przed i po kontakcie ze zwierzęciem i jego pożywieniem oraz żeby dbali o utrzymanie czystego i higienicznego środowiska domowego”. „Chorzy powinni ograniczyć kontakt ze zwierzętami. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia zwierząt domowych, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza weterynarii” – czytamy w komunikacie.
Psy znajdujące się w kwarantannie zostaną poddane dalszym badaniom. Będą mogły wrócić do swoich właścicieli dopiero, gdy testy na obecność koronawirusa nie dadzą negatywnych wyników.
Źródło: The Guardian, fot. Rob Hanson/ Wikimedia Commons/ CC BY 2.0