Przejdź do treści

Pies wyczuwa ludzki stres i w odpowiedzi zmienia swoje zachowanie

Spis treści

Zdolność psów do wyczuwania stresu u ludzi jest znana. Ale okazuje się, że czworonogi mogą „zarazić się” stresem człowieka, co wpływa na psa i jego zachowanie.

Ludzie potrafią rozpoznać, kiedy jakaś osoba jest zestresowana. Obecność takiej osoby w otoczeniu podświadomie wpływa na emocje i wybory dokonywane przez inne osoby. W nowych badaniach naukowcy z University of Bristol ustalili, że psy podobnie reagują na zestresowane osoby.

Wyniki i opis badań ukazał się na łamach pisma „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-024-66147-1).

Optymistyczne i pesymistyczne nastawienie

Badania te są pierwszymi, jak zaznaczają ich autorzy, które sprawdzają, jak stan emocjonalny opiekunów psów może wpływać na ich zwierzęta. – Właściciele psów wiedzą, jak bardzo ich zwierzęta są wyczulone na emocje. W naszych pracach pokazujemy, że nawet zapach zestresowanego, nieznanego człowieka wpływa na stan emocjonalny psa, postrzeganie nagród i zdolność uczenia się – powiedziała Nicola Rooney, główna autorka publikacji.

Do badań zespół naukowców zaprosił 18 opiekunów psów ze swoimi czworonogami. Opiekunowie zwierząt zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna słuchała relaksującej muzyki, a druga rozwiązywała zadania matematyczne. Od wszystkich uczestników pobrano próbki potu.

W tym czasie psy przeszły mały trening. Wprowadzono je do pomieszczenia, gdzie znajdowała się miska. Zwierzęta były szkolone, że gdy miska była umieszczona w jednym, konkretnym miejscu w pomieszczaniu, zawierała smakołyk, ale gdy znalazła się w innym, była pusta.

Czworonogi szybko nauczyły się różnicy między lokalizacjami miski. Szybciej zbliżały się do miski ze smakołykiem. Do pustej też się zbliżały, ale wolniej, jakby tylko po to, by sprawdzić, czy jest pusta tak jak poprzednim razem. Gdy już było wiadomo, że psy pojęły, o co chodzi badaczom, ci zaczęli umieszczać miski w innych miejscach, poza dwoma pierwotnymi lokalizacjami i sprawdzali, jak szybko pies zbliżał się do nowych lokalizacji.

Szybkie podejście odzwierciedlało „optymizm” co do obecności jedzenia w miskach w nowych lokalizacjach, czyli pozytywny stan emocjonalny. Z kolei powolne podejście wskazywało na „pesymizm” i negatywne emocje.

Jak stres człowieka wpływa na psa?

Następnie uczeni przeprowadzili serię prób z różnymi zapachami. Każdy pies był wystawiony na brak zapachu lub zapachy potu i próbek oddechu od zestresowanych lub zrelaksowanych ludzi. Próbki zapachowe zestresowanych ludzi pochodziły od grupy opiekunów czworonogów, którzy wypełniali zadania matematyczne. Te drugie od grupy, która słuchała muzyki.

Wyniki pokazały, że psy wystawione na zapach stresu, wolniej zbliżały się do miski ustawionej poza dwoma początkowymi lokalizacjami, jednak bliżej miejsca, gdzie pierwotnie znajdowała się pusta miska. Efektu tego nie zaobserwowano w przypadku wystawienia zwierząt na próbki pobrane od zrelaksowanych ludzi.

Badacze sugerują, że zapach stresu mógł zwiększyć oczekiwania psów, że ta nowa lokalizacja nie zawiera żadnego jedzenia, podobnie jak pobliska lokalizacja, gdzie początkowo stała pusta miska. Ta „pesymistyczna” reakcja odzwierciedla negatywny stan emocjonalny i może być sposobem psa na oszczędzanie energii i unikanie rozczarowań.

– Zrozumienie, w jaki sposób stres u ludzi wpływa na samopoczucie psów, jest ważnym czynnikiem w przypadku psów w schroniskach dla zwierząt oraz podczas szkolenia psów przewodników – zaznaczyła Rooney.

Źródło i fot.: University of Bristol

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Zapach kwiaty dziecko

Nasz zmysł powonienia jest znacznie szybszy niż do tej pory sądzono

Dawne społeczności zbieracko-łowieckie z Argentyny trzymały lisy jako zwierzęta domowe

Ludzie mogli wpłynąć na ewolucję koloru psich oczu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły