Przejdź do treści

Pierwsze udane lądowanie rakiety Starship

Spis treści

W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu najnowszy prototyp rakiety Starship – SN15 – odbył lot na wysokość 10 kilometrów i udanie wylądował. Cztery poprzednie loty testowe zakończyły się eksplozjami podczas przyziemienia lub tuż po nim. Rakieta Starship, według planów Elona Muska, ma w przyszłości transportować ludzi i ładunki na Księżyc, a być może także i na Marsa.

Firma SpaceX przeprowadziła w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu piąty test swojej rakiety Starship. Tym razem obyło się bez wybuchów i rakieta pomyślnie wylądowała. Cztery poprzednie loty testowe zakończyły się w kuli ognia. Rakiety wybuchały podczas manewru lądowania lub tuż po nim, jak to miało miejsce w przypadku prototypu SN10.

Pierwsze udane lądowanie rakiety Starship

Piąty lot testowy przebiegał podobnie jak poprzednie. Statek wzniósł się na wysokość 10 kilometrów, po czym wyłączył trzy silniki Raptor i zaczął swobodnie opadać w kierunku Ziemi. Podczas opadania rakieta ustawiła się w pozycji poziomej w powietrzu, testując tym samym hamowanie aerodynamiczne, tak jak to miało miejsce w poprzednich próbach.

Przed samym lądowaniem statek uruchomił silniki, obrócił się do pozycji pionowej i delikatnie osiadł na powierzchni. Po ustawieniu rakiety do pionu jeden z silników został wyłączony, czyli SN15 lądował na dwóch silnikach. Co prawda, już po lądowaniu pojawił ogień u podnóża rakiety, ale został on szybko ugaszony.

Wcześniejsze prototypu – SN8, SN9, SN10 oraz SN11 – eksplodowały w trakcie manewru lądowania, jednak wiedza zdobyta podczas tych testów pozwoliła twórcom rakiety Starship dokonać niezbędnych ulepszeń, co ostatecznie zakończyło się sukcesem modelu SN15. Jak poinformowała firma SpaceX, prototyp SN15 został zmodyfikowany w zakresie „konstrukcji, awioniki oraz oprogramowania”.

Starship

Niedawno NASA przyznała firmie Elona Muska finansowanie w ramach programu Artemis projektu lądownika księżycowego. Kontrakt warty jest blisko trzy miliardy dolarów. Ostatecznie, tym lądownikiem ma być zmodyfikowany Starship. Ale według planów Muska rakieta ta ma także transportować ładunki oraz ludzi między Księżycem a planowaną na jego orbicie stacją Gateway. Ma też pozwolić w przyszłości dotrzeć ludziom na Marsa.

Starship to prototyp ciężkiej rakiety opracowanej do przewozu ludzi i 100 ton ładunku. To pojazd startowy wielokrotnego użytku nowej generacji, który ma urzeczywistnić ambicje Muska, aby uczynić podróże kosmiczne bardziej przystępnymi i rutynowymi.

50-metrowa rakieta docelowo ma startować na szczycie potężnego, 70-metrowego boostera Super Heavy. Po połączeniu, obie części nowego systemu SpaceX – Starship i booster Super Heavy – będą miały 120 m wysokości na platformie startowej. Oba elementy są projektowane tak, aby nadawały się do ponownego użycia. Booster Super Heavy ma mieć 28 silników Raptor wytwarzających ponad 70 meganiutonów ciągu. To znacznie więcej niż potężna rakieta Saturn 5, w której ludzie polecieli na Księżyc.

Fot. SpaceX

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Kolejne opóźnienia w programie Artemis

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

Pobyt w kosmosie może pogarszać zdolności poznawcze

Uran

Zagadka dziwnego pola magnetycznego Urana. Dane z sondy Voyager II wprowadziły badaczy w błąd

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły