Przejdź do treści

Oszałamiającą podróż lisa polarnego. Z Norwegii do Kanady w 76 dni

Spis treści

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Polarnego za pomocą urządzenia GPS śledzili poczynania młodej samicy lisa polarnego. Okazało się, że zwierzę w ciągu 76 dni dotarło z norweskiego archipelagu Svalbard do wyspy Ellesmere’a w Kanadzie pokonując dystans aż 4415 kilometrów.

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Polarnego założyli nadajnik GPS młodej samicy lisa polarnego (Vulpes lagopus) w lipcu 2017 roku. Gdy schwytano zwierzę, by założyć mu kołnierz z nadajnikiem, dokładnie je zbadano. Uczeni na podstawie zużycia zębów oszacowali, że samica nie ma jeszcze nawet roku. Ważyła wówczas niecałe 2 kilogramy. Od tamtej pory monitorowali ruchy zwierzęcia, które 1 marca 2018 roku zdecydowało się na dość daleką wędrówkę.

Łączna skumulowana odległość pokonana przez samicę lisa polarnego wynosiła 4415 kilometrów. Uczeni śledzili ją od momentu, w którym opuściła archipelag Svalbard, norweską prowincję w Arktyce i swój obszar urodzenia 1 marca 2018 roku do zakończenia wędrówki na wyspie Ellesmere'a 1 lipca 2018 r. Wyspa Ellesmere’a to wyspa w Archipelagu Arktycznym należąca do Kanady.

Dokładny opis wędrówki oraz wnioski wyciągnięte przez naukowców ukazały się na łamach pisma „Polar Research”.

Młoda lisica pokonała rozległe połacie lodu morskiego. Poruszała się ze średnią szybkością 46,3 km dziennie, ale najdłuższy dzienny dystans wyniósł 155 km. Było to na pokrywie lodowej w północnej Grenlandii. To najszybszy wskaźnik ruchu dla tego gatunku – ocenili naukowcy. Odległość między Norwegią a Kanadą samica lisa pokonała w 76 dni – od 26 marca, kiedy to opuściła Svalbard do początków czerwca, kiedy to pojawiła się na wyspie Ellesmere’a .

Początkowo badacze sądzili, że to pomyłka, że sprzęt został uszkodzony. Mimo że lisy polarne są znane ze swojej wytrzymałości i zdolności przetrwania w trudnych warunkach polarnych, dane pokazywane przez GPS zaskoczyły badaczy. – Na początku nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Myśleliśmy, że lis został zabity i został tam przewieziony łodzią, ale w okolicy nie było żadnych łodzi. Byliśmy zaskoczeni – powiedziała Eva Fuglei z Norweskiego Instytutu Polarnego.

Fot. Eva Fuglei/Arnaud Tarroux/Norwegian Polar Institute

Niestety, nadajnik GPS przestał działać 6 lutego 2019 r., więc zespół nie wie, gdzie obecnie znajduje się nieustraszony lis. Niemniej jednak badacze zabrali wystarczającą ilość danych, by szczegółowo opisać niesamowitą wędrówkę młodej samicy. Uczeni w 2017 r. zamontowali nadajniki ponad 50 lisom, ale młoda samica była jedyną, która wyruszał w podróż.

Oprócz pokazania szalonego zacięcia do wędrówek, badanie ujawniło również, że geny lisów polarnych mogą mieszać się między różnymi środowiskami. Monitorowana samica jest jednym z dwóch podtypów lisa polarnego. Istnieją lisy o niebieskawych odcieniach, które zazwyczaj trzymają się obszarów przybrzeżnych wolnych od lodu i śniegu, gdzie żywią się ptakami, ich jajami, rybami i padliną. Drugi podtyp ma białe futro i poluje na gryzonie.

Naukowcy uważają, że lis mógł wyruszyć w podróż z powodu niedoboru żywności, ale nie są tego pewni. Gdy dotarł do kanadyjskiej części Arktyki, zmienił ekosystem oraz dietę i udowodnił tezę przepływu genów wśród populacji lisów polarnych.

Źródło: Science Alert, fot. Elise Stroemseng/Norwegian Polar Institute

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Siła chłodzenia lodu morskiego maleje szybciej niż jego powierzchnia

Arktyka bez lodu? Zmiany nastąpią szybciej niż sądzono

Topniejąca zmarzlina może uwalniać radioaktywny gaz

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły