Różnego rodzaju urazy i przeciążenia w rejonie rozcięgna podeszwowego, czyli włóknistej struktury łączącej piętę z podstawą palców stóp mogą prowadzić do powstania zwyrodnień w postaci bolesnych dziobatych narośli kostnych. Tworzą się one w obrębie dolnej części pięty. I choć początkowo mogą nie wiązać się z żadnymi objawami, to przy podrażnieniu przejawiają się ogromnym bólem w okolicy pięt. Innym niemniej podobnym i również bardzo bolesnym zwyrodnieniem jest ostroga piętowa górna. Do jej powstania dochodzi na skutek niewyleczonego zapalenia ścięgna Achillesa. Jakie zatem są objawy ostrogi piętowej? I do jakiego specjalisty należy się zgłosić?
Najczęstsze objawy ostrogi piętowej
Jeśli podejrzewasz, że występują u Ciebie jakiekolwiek objawy ostrogi piętowej, pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowych badań stóp, takich jak opisane pod linkiem:
https://www.brandvital.eu/badania/badania-stop/.
Są to badania bezbolesne. Wykonywane specjalnym skanerem, który obrazuje sposoby i stopień obciążania miejsc na stopach, które znajdują się w granicach ryzyka prowadzącego do powstania zwyrodnień. I co niezmiernie istotne badania można wykonać bezpłatnie.
Do najbardziej charakterystycznych objawów ostrogi piętowej należą między innymi:
- Pojawiający się z reguły w godzinach porannych punktowy, ostry ból pięty. Czasami stopniowo obejmujący całą stopę.
- Mniej intensywny ból, ale utrzymujący się przez cały dzień skutecznie uniemożliwiający chodzenie zwłaszcza na boso.
- Rozciągające się od pięty w kierunku śródstopia uczucie gorąca.
- Lekkie obrzęki, a nawet zaczerwienienia w obszarze pięty.
Dlatego, jeżeli odczuwasz którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, koniecznie zgłoś się na badania. Pozwolą one na podjęcie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji prowadzących przede wszystkim do zmniejszenia objawów bólowych utrudniających codzienne funkcjonowanie.
Kto diagnozuje ostrogę piętową?
Diagnostyką ostrogi piętowej zajmuje się lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Natychmiastowy dostęp do porady fizjoterapeuty możliwy jest przy badaniu stóp w BRAND Vital. Wystarczy kliknąć podany powyżej link. Kliknąć zakładkę „Umów się na badanie stóp”.
Z kolei w celu umówienia wizyty u lekarza ortopedy w ramach NFZ należy najpierw uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Następnie zgłosić się do wybranej poradni specjalistycznej i wyznaczyć termin wizyty. Niemniej jednak należy liczyć się z faktem, iż średni czas oczekiwania na wizytę wynosi około 190 dni.
Czy warto leczyć ostrogę piętową?
Warto, a nawet wręcz należy leczyć ostrogę piętową. Nieleczona może bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Do najistotniejszych należą:
- Przewlekły stan zapalny pięty skutkujący intensywnym bólem i obrzękiem uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie.
- Zmiany w strukturze stopy prowadzące do dalszych deformacji jak płaskostopie.
- Nadmierna pronacja, czyli przetaczanie się stopy do wewnątrz przy kontakcie z podłożem.
- Powikłania takie jak zerwanie ścięgna Achillesa.
- Zapalenie torebki stawu skokowego.
Ostroga piętowa jest z pewnością schorzeniem, którego nie wolno lekceważyć. Szybka diagnoza i wczesne podjęcie leczenia, przekłada się na szybsze zmniejszenie dolegliwości bólowych i większe szanse na powrót do pełni zdrowia i normalnego funkcjonowania.
Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay