Przejdź do treści

Optyk rzemieślnik – najważniejsze informacje

Spis treści

Optyk to zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Ludzie mają wyższą świadomość w tematyce medycznej i zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o swój wzrok. Poza tym wielogodzinna nauka i praca przy komputerze lub wpatrywanie się w niewielki ekran telefonu komórkowego nie sprzyjają oczom. Powoduje to kolejki do salonów optycznych.

Warto zastanowić się nieco dłużej zanim podejmiemy decyzję, do którego salonu optycznego się udamy. Jakość obsługi oraz wykonania okularów jest bardzo ważna, gdyż w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zdrowie. Należy mieć świadomość tego, że wśród optyków również zdarzają się osoby z przypadku, które niekoniecznie posiadają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. W związku z tym dobrze jest poszukać optyka rzemieślnika.

Czym różni się optyk rzemieślnik od zwykłego optyka?

Wbrew pozorom obecnie niemal każdy może tytułować się optykiem. Trzeba po prostu ukończyć odpowiednie studia podyplomowe lub szkołę optyczną. Wiele z tych osób tak naprawdę nie posiada doświadczenia w swoim fachu, a na studiach nie nauczono ich umiejętności praktycznych. Sama teoria to zdecydowanie za mało.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku optyka rzemieślnika, którego kształcenie nawiązuje do dawnych tradycji przygotowywania się do wykonywania zawodu u mistrza. Optyk rzemieślnik w przeciwieństwie do zwykłego optyka musi wybrać zakład, w którym będzie realizował praktyki. Aby zostać czeladnikiem lub mistrzem optyki, należy zdać specjalne egzaminy organizowane przez Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną. Jeśli udamy się do optyka rzemieślnika, mamy pewność, że dana osoba jest odpowiednio wykwalifikowana, a więc i większą gwarancję wysokiej jakości obsługi i usług.

Jaki powinien być dobry optyk rzemieślnik?

Kompetentny optyk rzemieślnik doskonale zna się na doborze odpowiednich okularów. Dostosuje je do naszego stylu, wyglądu, trybu życia. Oprócz tego przekazuje on kompleksową wiedzę na temat właściwej konserwacji okularów itp. Co więcej, powinien także oferować naprawę okularów. To wszystko wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i artystycznego spojrzenia oraz charyzmy. Oczywiście taka osoba musi również znać podstawowe zasady związane ze sprzedażą i marketingiem. Klienci są zdecydowanie bardziej zadowoleni z wizyty u optyka rzemieślnika niż u zwykłego optyka, czy wielkich salonów sieciowych, nastawionych głównie na zysk.

KRIO i egzaminy na optyka

Optycy rzemieślnicy są zrzeszeni w KRIO, czyli Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej. Jej celem jest dbanie zarówno o interesy optyków, jak i ich klientów. KRIO dba o odpowiednią jakość usług optycznych i wykształcenie osób wykonujących ten zawód. Poza tym jest na bieżąco ze wszystkimi przepisami związanymi z branżą. Zajmuje się również organizacją targów, warsztatów, szkoleń i konferencji, które służą pogłębianiu wiedzy, wymianie doświadczeń, poznaniu nowin technologicznych. KRIO wpisano do Rejestru Izb Rzemieślniczych w kwietniu 1996 r., trzy miesiące po zjeździe założycielskim.

Obecnie w KRIO zrzeszonych jest siedem poniższych cechów optycznych:

  • Międzywojewódzki Cech Rzemiosł Optycznych w Poznaniu
  • Śląski Cech Optyków w Katowicach
  • Dolnośląski Cech Optyków we Wrocławiu
  • Lubelski Cech Optyków w Lublinie
  • Małopolski Cech Optyków w Krakowie
  • Cech Optyków w Warszawie
  • Warmińsko-Mazurski Cech Optyków w Olsztynie

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna zajmuje się również przeprowadzaniem egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, które odbywają się dwa razy do roku. Obejmują one zarówno część teoretyczną (w tym ustną), jak i praktyczną. Aby przystąpić do egzaminu należy spełniać konkretne wymagania odnośnie zdobytej edukacji i praktyki.

Źródło: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Oszukiwanie mózgu. Złudzenie optyczne rozszerzającej się czarnej dziury

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Naukowcy wywołali halucynacje za pomocą światła

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły