Inżynierowie z firmy OmniVision opracowali matrycę światłoczułą o wielkości ziarenka piasku. Maleńkie urządzenie ma nieco ponad pół milimetra i znajdzie zastosowanie w obrazowaniu medycznym.
Matryca OmniVision OV6948 ma wymiary 0,575 x 0,575 x 0,232 mm i generuje kolorowy obraz o rozdzielczości 40 tys. pikseli (0,04 megapiksela). Wraz z obudową zawierającą moduł fotograficzny i obiektyw o kącie widzenia 120 stopni sprzęt ma wymiary 0,65 x 0,65 x 1,158 mm.
Rozdzielczość może wydawać się niska, ale do zastosowań medycznych i diagnostyki powinna w zupełności wystarczyć. Kamera OVM6948 została zaprojektowana tak, aby można ją było używać wewnątrz ludzkiego ciała, dając lekarzom możliwość bezinwazyjnej oceny stanu organów wewnętrznych.
OmniVision OV6948 – najmniejsza kamera na świecie
Sprzęt ten pozwoli do budowę miniaturowych sond, wzierników czy endoskopów o średnicy nieprzekraczającej 1 mm, co znacznie zwiększy komfort pacjentów podczas badania. Dzięki takiej miniaturyzacji będzie możliwe wykonywanie zdjęć w nawet najmniejszych naczyniach krwionośnych. Kamera może znaleźć zastosowanie w neurologii, laryngologii, kardiologii, urologii czy ginekologii.
Wyprodukowana przez kalifornijską firmę OmniVision Technologies Inc, kamera rejestruje zdjęcia z prędkością 30 klatek na sekundę. Daje głębię ostrości w zakresie od 3 mm do 30 mm. Aparat charakteryzuje się niskim zużyciem energii, co oznacza, że generowane jest mniej ciepła. To z kolei pozwoli na dłuższy czas trwania zabiegu.
OmniVision OV6948 i ziarenko pieprzu. Fot. OmniVision
Sprzęt początkowo opracowany dla endoskopów medycznych i cewników o małej średnicy zewnętrznej ma jednak znacznie szerszy zakres zastosowań. Poza celami medycznymi z pewnością znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu czy kryminalistyce. Szpiedzy i detektywi również powinni być zadowoleni.
Opracowane urządzenie nie jest prototypem, ale gotowym produktem. Jego autorzy przyznają, że będzie miało znaczący wpływ na obrazowania medyczne. Nowa matryca znalazła się na liście rekordów Guinessa za „najmniejszy sensor obrazu dostępny w komercyjnej sprzedaży”.
Źródło i fot.: OmniVision