Przejdź do treści

Odkryto nowy gatunek grzyba, który produkuje substancje o działaniu podobnym do LSD

Spis treści

Studentka West Virginia University zidentyfikowała nieznany wcześniej gatunek grzyba, który zawiera związki chemiczne o działaniu zbliżonym do LSD. Młoda badaczka znalazła grzyba rosnącego na wilcu trójbarwnym, roślinie z rodziny powojowatych.

LSD, czyli dietyloamid kwasu D-lizergowego, jest jedną z najaktywniejszych substancji psychodelicznych. Jest znacznie silniejsze niż psylocybina występująca naturalnie w setkach gatunków grzybów. LSD zostało po raz pierwszy zsyntetyzowane w 1938 r. przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna i choć jest najbardziej znane ze swoich psychodelicznych właściwości, to w małych dawkach może być wykorzystywane do leczenia bólu, depresji, zespołu stresu pourazowego i różnych uzależnień.

Nowy gatunek grzyba

Grzyba, który zawiera związki chemiczne o podobnym działaniu do LSD, znalazła Corinne Hazel z Delaware w stanie Ohio, studentka mikrobiologii środowiskowej na West Virginia University. Odkrycia dokonała wraz z Danielem Panaccione podczas badań nad tym, w jaki sposób powoje rozprzestrzeniają ochronne substancje chemiczne przez swoje korzenie. Hazel nazwała grzyba Periglandula clandestina, a jego opis ukazał się na łamach pisma „Mycologia” (DOI: 10.1080/00275514.2025.2483634).

– Mieliśmy mnóstwo roślin dookoła i wszystkie miały maleńkie łupiny nasienne. Zauważyliśmy trochę meszku na jednej z nich. To był nasz grzyb – powiedziała Hazel. Następnie naukowcy przygotowali próbkę DNA i wysłali ją do zsekwencjonowania. To potwierdziło odkrycie nowego gatunku.

Wiele roślin z rodziny powojowatych żyje w symbiozie z grzybami, które produkują te same alkaloidy, co sporysz, które Hofmann zmodyfikował, gdy zsyntetyzował LSD. Zresztą to Hofmann wysunął koncepcję, że grzyby żyjące na roślinach z rodziny powojowatych wytwarzają alkaloidy podobne do tych użytych do zsyntetyzowania LSD. Ale musiało minąć wiele lat, zanim ten gatunek został odkryty.

Wilec trójbarwny

Wilec trójbarwny to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny powojowatych, pochodzący z tropików obu Ameryk, ale naturalizowany i szeroko uprawiany również w innych częściach świata. To dość popularne pnącze uprawiane również w naszym kraju. Przyciąga wzrok barwnymi, trójkolorowymi kwiatami. Liczne odmiany tej rośliny różnią się barwami kwiatów. Hazel znalazła grzyba w odmianie o nazwie „Heavenly Blue”, ale grzyb rośnie również na odmianach „Pearly Gates” i „Flying Saucers”.

Wilec trójbarwny zawiera pochodne kwasu lizergowego, które nadają mu właściwości psychodeliczne. Toksyczna natura tych chemikaliów prawdopodobnie pomaga chronić roślinę przed zjedzeniem, więc jest to związek symbiotyczny. – To zainspirowało Hofmanna i innych do zbadania tych roślin pod kątem obecności ukrytego grzyba, który może być źródłem tych substancji chemicznych. Znaleźli bardzo podobne substancje chemiczne, ale nigdy nie mogli znaleźć samego grzyba – przyznał Panaccione.

Periglandula clandestina jest bardzo wydajny w wytwarzaniu alkaloidów w dużych ilościach, co może mieć znaczenie dla farmaceutyki. – Odkrycie grzyba otwiera wiele potencjalnych ścieżek badawczych – powiedział Panaccione. – Wiele rzeczy jest toksycznych. Ale jeśli podasz je w odpowiedniej dawce lub je zmodyfikujesz, mogą być użytecznymi lekami. Badając je, możemy być w stanie znaleźć sposoby na ominięcie skutków ubocznych – dodał.

Hazel bada teraz najskuteczniejsze sposoby hodowli wolno rosnącego grzyba i jest zainteresowana tym, czy inne gatunki roślin z rodzaju powojowatych mogą również zawierać podobne grzyby. – Mam szczęście. Ludzie szukali tego grzyba przez lata i pewnego dnia, gdy spojrzałam we właściwe miejsce, on tam był. Jestem bardzo dumna z pracy, którą wykonałam w WVU – powiedziała Hazel.

Źródło: West Virginia University, Live Science, fot. WVU Photo/Brian Persinger

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Naukowcy odkryli grzyba, który zamienia pająki w zombie

Goffernik kreci

Gryzonie pomogły odrodzić się przyrodzie po eksplozji wulkanu. Wystarczył jeden dzień

szerszeń wschodni owady

Szerszenie mają niezwykle wysoką tolerancję na alkohol. Piją go dużo, ale się nie upijają

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły