Przejdź do treści

Nowy plan wskrzeszenia mamutów włochatych. Firma pozyskała 15 milionów dolarów

Spis treści

Naukowcy postawili sobie ambitny cel. W ciągu sześciu lat chcą stworzyć krzyżówkę słonia z mamutem włochatym. 10 tysięcy lat temu mamuty zniknęły z powierzchni Ziemi. Być może niedługo znów pojawią się w arktycznej tundrze.

Perspektywa odtworzenia mamutów i przywrócenia ich do środowiska naturalnego jest dyskutowana od lat. Jednak teraz naukowcy ogłosili pozyskanie nowych funduszy, które ich zdaniem urzeczywistnią to marzenie. Chodzi o kwotę15 milionów dolarów, która została zebrana przez firmę Colossal. Jej współzałożycielami są przedsiębiorca z branży technologicznej Benn Lamm, oraz profesor genetyki z Harvard Medical School George Church.

Hybryda słonia z mamutem

Badacze mają zamiar stworzyć embrion zawierający DNA mamuta. W tym celu pobiorą skórę od spokrewnionych z mamutami słoni azjatyckich i przeprogramują próbki tak, aby uzyskać uniwersalne komórki macierzyste. Do tak przygotowanych komórek wprowadzą DNA mamutów, pobrane od zwierząt wydobytych z wiecznej zmarzliny.

Poszczególne geny odpowiedzialne za sierść, izolujące warstwy tłuszczu i inne cechy charakterystyczne mamutów są identyfikowane poprzez porównanie genomów tych zwierząt i słoni azjatyckich.

Uzyskane w ten sposób embriony zostałyby następnie przeniesione na matkę zastępczą lub inkubowałyby w sztucznym łonie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze cielęta mamutów mogłyby pojawić się na świecie już w ciągu sześciu lat.

Mamut przywróci równowagę w Arktyce?

– Naszym celem jest stworzenie odpornego na zimno słonia, który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut. Nie dlatego, że próbujemy kogoś oszukać, ale dlatego, że chcemy zwierzęcia, które funkcjonalnie odpowiada mamutowi, przetrwa w temperaturze minus 40 stopni Celsjusza i będzie robić wszystkie rzeczy charakterystyczne dla słoni i mamutów – mówi Church w wywiadzie dla „Guardiana”.

Jednym z celów projektu jest ochrona słoni azjatyckich poprzez wyposażenie ich w cechy, które pozwolą im przeżyć na rozległych obszarach Arktyki, znanych jako mamucie stepy. Naukowcy wierzą również, że wprowadzenie stad mamutów do arktycznej tundry może pomóc w przywróceniu zdegradowanych siedlisk i zwalczaniu niektórych skutków kryzysu klimatycznego.

Jednak wielu badaczy sceptycznie odnosi się do założeń projektu i uważa, że przywrócenie mamutów do Arktyki wcale nie pomoże w przywróceniu równowagi w ich naturalnych siedliskach. – Osobiście uważam, że podane uzasadnienia, by wpływać na środowisko Arktyki za pomocą mamutów, nie są wiarygodne – mówi dr Victoria Herridge, biolog ewolucyjny z Muzeum Historii Naturalnej.

– Skala podobnego eksperymentu jest ogromna. Mówimy o setkach tysięcy mamutów, których ciąża zajmuje 22 miesiące, a dorosłość osiągają dopiero po 30 latach życia – dodaje Herridge.

Różnorodne podejście do walki ze zmianami klimatu

Lamm przekonuje, że celem nowego projektu jest nie tylko przywrócenie mamutów, ale przywrócenie roślin i stad zwierząt z nimi powiązanych. Jest jednak wiele problemów. Nie wiadomo na przykład, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. – Być może będziemy musieli trochę „ogolić” mamuty – mówi Church.

– Chociaż rzeczywiście potrzebujemy wielu różnych podejść, aby powstrzymać zmiany klimatyczne, musimy również odpowiedzialnie inicjować rozwiązania, aby uniknąć niezamierzonych szkodliwych konsekwencji. Jest to ogromne wyzwanie w rozległej Arktyce, gdzie istnieją różne ekosystemy – mówi prof. ekologii Gareth Phoenix z Uniwersytetu w Sheffield.

– Na przykład mamuty proponuje się jako rozwiązanie, które pomoże powstrzymać rozmarzanie wiecznej zmarzliny, ponieważ usuwają one drzewa, rozdeptują i zagęszczają ziemię oraz przekształcają krajobrazy w użytki zielone, co może pomóc w utrzymaniu chłodu w ziemi. Wiemy jednak, że w zalesionych regionach Arktyki, drzewa i pokrywa mchu mogą być ważne w ochronie zmarzliny, więc w tym przypadku usuwanie ich przez zwierzęta byłoby niepożądane – dodaje Phoenix.

Źródło: The Guardian

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Szczątki mamuta sprzed 52 tys. lat ujawniły trójwymiarową strukturę jego chromosomu

Co doprowadziło do wyginięcia ostatniej populacji mamuta? Nowe ustalenia badaczy

Topniejąca zmarzlina może uwalniać radioaktywny gaz

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły