Ana Sofia Reboleira z Uniwersytetu w Kopenhadze, podczas przeglądania Twittera, natknęła się na zdjęcia krocionoga zaatakowanego przez pasożytniczego grzyba. Po wstępnych badaniach okazało się, że to nieznany dotychczas gatunek. Jak przyznała badaczka, to prawdopodobnie pierwszy odkryty gatunek za pomocą Twittera.
Wszystko zaczęło się, gdy biolog Ana Sofia Reboleira z Uniwersytetu w Kopenhadze przeglądała wiadomości na Twitterze. Tam natknęła się na zdjęcie krocionoga z Ameryki Północnej udostępnione przez jej kolegę, Dereka Hennena z Virginia Tech. Zauważyła na nim kilka drobnych kropek, które wydały jej się dość dziwne.
Pierwszy gatunek odkryty na Twitterze
– Zauważyłam coś przypominającego grzyby na powierzchni krocionoga. Nigdy wcześniej nie zauważono podobnego grzyba. Poszłam więc do mojego kolegi i pokazałem mu zdjęcie. Wtedy pobiegliśmy do zbiorów muzeum i zaczęliśmy szukać – powiedziała Reboleira.
Badaczka wraz z kolegą Henrikiem Enghoffem odkryła kilka okazów tego samego grzyba na kilku zdjęciach amerykańskich krocionogów w ogromnej kolekcji Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze. Potwierdziło to istnienie nieznanego wcześniej gatunku Laboulbeniales – rzędu małych, dziwnych i w dużej mierze nieznanych grzybów pasożytniczych atakujących owady i krocionogi.
Nowo odkryty grzyb został nazwany Troglomyces twitteri, a jego opis ukazał się na łamach pisma „MycoKeys”.
Reboleira przyznała, że odkrycie jest przykładem tego, w jaki sposób udostępnianie informacji w mediach społecznościowych może przynieść zupełnie nieoczekiwane rezultaty. Dodała, że media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w badaniach.
– O ile wiemy, po raz pierwszy odkryto nowy gatunek na Twitterze. Podkreśla to znaczenie tych platform dla dzielenia się badaniami, a tym samym możliwości osiągania nowych wyników. Mam nadzieję, że zmotywuje to profesjonalnych i amatorskich badaczy, którzy dzielą się większymi danymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jest to coraz bardziej oczywiste podczas kryzysu koronawirusowego, kiedy tak wielu nie może pracować w terenie ani w laboratoriach – podkreśliła Reboleira.
Owadorosty
Odkrycie nowego gatunku było możliwe nie tylko dzięki mediom społecznościowym, ale też dostępowi do muzealnej kolekcji entomologicznej, która należy do jednych z największych na świecie. – Ze względu na naszą ogromną kolekcję muzealną stosunkowo łatwo można było potwierdzić, że rzeczywiście patrzyliśmy na zupełnie nowy gatunek. Odkrycie pokazuje również, jak cenne są zbiory muzealne. W tych zbiorach kryje się znacznie więcej niż wiemy – stwierdziła Reboleira.
Laboulbeniales, czyli owadorosty, to mało poznany rząd grzybów. Pasożytują na lądowych stawonogach. Wyglądają jak małe larwy i żyją na zewnątrz organizmów żywicieli, na ich chitynowych pancerzach. Często wybierają określone części ciała gospodarza, w tym przypadku nowy gatunek upodobał sobie narządy rozrodcze krocionogów. Grzyb przebija pancerz gospodarza za pomocą specjalnej struktury ssącej i w ten sposób wysysa z niego pokarm.
Obecnie znanych jest około 30 różnych gatunków grzybów pasożytniczych atakujących krocionogi. Zdecydowana większość z nich została odkryta dopiero po 2014 r. Jak przyznała Reboleira, jeszcze wiele pozostało do odkrycia.
Badania tych nietypowych pasożytów prowadzi zaledwie kilka osób na świecie. Reboleira należy do tej niewielkiej grupy. – Grzyby te mogą nas nie tylko wiele nauczyć o stworzeniach, na których żyją, ale także o mechanizmach leżących u podstaw samego pasożytnictwa, czyli o związku między pasożytami a ich żywicielami. Mam nadzieję, że badania dostarczą także użytecznej wiedzy na temat pasożytów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego – podkreśliła.
Źródło: University of Copenhagen/EurekAlert!, fot. Derek Hennen