Dodano: 14 lutego 2018r.

Zdjęcie pojedynczego atomu z nagrodą w konkursie fotografii naukowej

Niezwykły obraz pojedynczego atomu uwięzionego przez pola elektryczne została nagrodzona główną nagrodą w znanym konkursie fotograficznym poświęconym tematyce naukowej. Zdjęcie zatytułowane "Single Atom in Ion Trap" jest dziełem Davida Nadlingera, fizyka z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zdjęcie pojedynczego atomu

 

W samym środku obrazu jest pojedynczy, naładowany dodatnio atom strontu, utrzymywany w miejscy przez pola elektryczne – to ta mała plamka światła. Znajduje się one w dwu milimetrowej szczelinie między elektrodami.

Żeby uchwycić obraz atomu na fotografii trzeba było stworzyć odpowiednie warunki. Było to możliwe dzięki oświetleniu atomu przez laser o odpowiednim kolorze (niebiesko-fioletowy). Energia z lasera powoduje, że atom absorbuje i ponownie emituje cząstki światła, dzięki temu Nadlinger mógł uchwycić obraz w aparacie przy długiej ekspozycji.

Atom wraz z maszynerią utrzymującą go w miejscu był umieszczony w komorze próżniowej, która dodatkowo była mocna schłodzona. Fizyk wykonał zdjęcie przez okno komory próżniowej.


Fot. David Nadlinger/ University of Oxford/ EPSRC

Fot. David Nadlinger/ University of Oxford/ EPSRC


Zdjęcie zostało wykonane przez fizyka Davida Nadlingera z Uniwersytetu Oksfordzkiego i zostało nagrodzone główną nagrodą w konkursie fotograficznym brytyjskiej Rady Badań Naukowych Inżynierii i Nauk Fizycznych (Engineering and Physical Sciences Research Council – EPSRC). Praca nazywa się "Single Atom in an Ion Trap".

Nadlinger wykonał zdjęcie 7 sierpnia ubiegłego roku przy użyciu aparatu Canon 5D Mark II z obiektywem Canon EF 50mm f/1.8 .

Więcej zdjęć biorących udział w konkursie możecie znaleźć na stronach Engineering and Physical Sciences Research Council.

 

Źródło: Engineering and Physical Sciences Research Council, fot. David Nadlinger – University of Oxford