Internet zmienił się w pole walki między botami – donoszą badacze. Ta swoista wojna toczy się głównie o nazewnictwo i polega na wzajemnym edytowaniu po sobie treści.
W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost liczby botów w Internecie. Począwszy od botów indeksujących współpracujących z wyszukiwarkami, przez chatboty obsługujące klienta on-line, na botach edytujących i zmieniających treści dostępne w sieci kończąc.
Niewiele nam wiadomo, jak wyglądają interakcje między różnymi botami. Jednak jak donoszą naukowcy, świat Internetu zmienił się w środowisko, w którym toczą się nieustające walki botów między sobą.
Boty to zwyczajne programy. Ich nazwa wzięła się od słowa - robot. To przewidywalne, zaprogramowane w odkreślonym celu automaty, które nie mają emocji czy zdolności podejmowania decyzji i interakcje między nimi powinny być przewidywalne i bezproblemowe. Sprawdzili to naukowcy z Oksfordu oraz z Instytutu Alana Turinga.
Badacze przeanalizowali interakcje między algorytmami na stronach największej encyklopedii internetowej – Wikipedii. Okres analizy dotyczył lat 2001-2010. Uczeni wzięli pod uwagę 13 wersji językowych tej strony.
Z analizy wynika, że boty toczą ze sobą nieustanne walki. Choć są stworzone, by wspierać Wikipedię i dokonywać korekt błędów, zmieniają edytowane przez konkurencyjnego bota treści na swoje. Takie wojny mogą trwać całymi latami.
Najczęściej te swoiste wojny toczą się o nazewnictwo. Podczas gdy jeden z botów po edycji treści ustawia nazwę np. „Zatoka Perska”, drugi ponownie edytuje tekst i zmienia nazwę na „Zatoka Arabska”. Takich przykładów jest znacznie więcej, choćby nazwa „Ocean Spokojny” i „Pacyfik”, o którą też toczą się boje. Dotyczy to różnych wersji językowych encyklopedii.
W angielskiej wersji językowej Wikipedii działa około dwa tysiące botów, które sprawdzają około 42 miliony stron.
Wyniki analizy naukowców zostały opublikowane na łamach „PLOS ONE”.
Źródło: PLOS ONE. Fot. Wikipedia/C.C.3.0