Dodano: 20 czerwiec 2022r.

Turbina wiatrowa opracowana przez łódzkich studentów doceniona w konkursie ISWTC 2022

Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022, który organizowany jest przez Delft University of Technology w Holandii. Modułowa turbina opracowana przez łódzkich studentów z łopatami o skośnym zakończeniu wytworzyła rekordową ilość energii elektrycznej.

Turbina wiatrowa opracowana przez łódzkich studentów doceniona w konkursie ISWTC 2022

 

W konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022 dwudziestoosobowa drużyna GUST (Generative Urban Small Turbine) z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu w Toronto, Kanada.

Najlepszy wynik w konkursie

Opracowana przez GUST przydomowa czterołopatowa turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu, została zaprezentowana w dwóch rożnych wersjach, ze względu na geometrię łopat. Najbardziej efektywną okazała się być wersja z geometrią łopat ze skośnym zakończeniem. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej, wyprodukował ponad 1 KW energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn biorących udział w wydarzeniu, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności.  

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła międzynarodowa konferencja TORQUE, która zrzesza pionierów energii wiatrowej z całego świata. Członkowie zespołu GUST mieli możliwość podzielić się wynikami swojej pracy przed uczestnikami najbardziej renomowanej konferencji naukowej dotyczącej energetyki wiatrowej w Europie, a ich stoisko, w części wystawowej wydarzenia, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.  

Plany na przyszłość

Po tym sukcesie drużyna nie zwalnia tempa i już pracuje, na bazie konkursowych doświadczeń, nad nowymi ulepszeniami turbiny wiatrowej. W planach nie tylko kolejna edycja konkursu International Small wind Turbine Contest 2023, ale również udział w prestiżowych konferencjach naukowych związanych tematycznie z energetyką wiatrową.  

GUST to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, WEEiA, WOiZ, WFTiMS, WIPOŚ, Chemicznego oraz International Faculty of Engineering. Połączyła ich idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia. 

 

Źródło i fot.: GUST