Dodano: 04 listopada 2022r.

Trzmiele, tak jak ludzie, również lubią się bawić

W wolnych chwilach możemy na różne sposoby spędzać aktywnie czas, np. na uprawianiu różnego rodzaju sportów, robiąc to całkowicie dla przyjemności. Okazuje się, że jako gatunek bynajmniej nie jesteśmy w tym odosobnieni. Przeprowadzone badania pokazują bowiem, że chociażby takie trzmiele lubią sobie „pograć w piłkę”.

Trzmiele, tak jak ludzie, również lubią się bawić

 

Zabawa nie jest domeną wyłącznie ludzi. Wiedzą o tym opiekunowie chociażby psów, które uwielbiają spędzać czas na różnego rodzaju figlach. Ale czy owady także lubią się bawić? Nowe badania pokazują, że trzmiele trzymane w laboratorium toczą małe drewniane kulki bez wyraźnego celu, poza zabawą. Odkrycie to sugeruje, że trzmiele doświadczają przyjemności tocząc kulki, twierdzą naukowcy.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Animal Behaviour” (DOI: 10.1016/j.anbehav.2022.08.013).

Nie wszystko, co robią owady musi służyć praktycznym celom

Mogłoby się wydawać, że wszystko to, co robią np. pracowite insekty musi służyć jakiemuś celowi. Nic bardziej mylnego. Przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University of London badania dowodzą, że trzmiele chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności, które nie tylko nie wiążą się z jakimkolwiek praktycznym skutkiem, ale nawet nie są powiązane z jakąkolwiek zachętą czy nagrodą.

Przeprowadzili oni serię różnych eksperymentów z udziałem trzmieli, z których wynikało niezbicie, że owady te potrafią zwyczajnie bawić się napotkanymi przedmiotami, przy czym w ich zachowaniach można nawet odnaleźć pewne paralele do zachowań ssaków, a nawet samych ludzi. Badania te również dowodzą tego, że trzmiele są w stanie odczuwać coś w rodzaju pozytywnych emocji, związanych właśnie z aktywnością, jaką dla własnej przyjemności w danym momencie podejmują.

Rezultaty eksperymentów zadziwiły naukowców

Na czym jednak dokładnie polegały wspomniane eksperymenty? W pierwszym z nich wzięło udział 45 trzmieli w różnym wieku. Znalazły się w lokalizacji, w której w łatwy sposób mogły dotrzeć do miejsca z pokarmem lub też skręcić z tej drogi, by natrafić na różne kolorowe drewniane kulki. Celem badania było zaobserwowanie ich zachowania w kontakcie z nimi. Okazało się, że trzmiele nie tylko zainteresowały się nimi, ale nawet toczyły je od jednego do nawet 117 razy. Zdaniem naukowców pokazuje to, że czynność ta była dla tych owadów satysfakcjonująca. Zauważono też, że młodsze owady interesowały się kulkami w większym stopniu, niż starsze, zaś w kontekście płci większe zainteresowanie wykazywały samce.

W innym eksperymencie uczestniczyły 42 trzmiele, inne niż w poprzednim. Tym razem umożliwiono im dostęp do dwóch komór w różnych kolorach. Przez pewien czas w jednej z nich znajdowały się wspomniane kulki, w drugiej zaś nie umieszczono żadnych przedmiotów. Później, kiedy usunięto kulki z pierwszej komory trzmiele i tak chętniej kierowały się w jej stronę. Co istotne, eksperymenty zostały tak zaplanowane, by kulki w żaden sposób nie kojarzyły się owadom z jakąkolwiek nagrodą, czy pożywieniem. Miały służyć im tylko i wyłącznie do zabawy.

Interesujący był także przebieg innego eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Queen Mary University of London. Otóż w tym eksperymencie powiązano strzelanie goli kulkami z nagrodą w postaci słodkiej przekąski. Stwierdzono, że trzmiele w istocie można w ten sposób wytrenować. Jednakże niezwykłe było inne zaobserwowane zachowanie tych owadów, otóż nie patrząc na jakąkolwiek nagrodę były one w stanie wytoczyć kulkę poza obszar eksperymentu, tylko i wyłącznie dla zabawy. Te ich zachowania były w pełni spontaniczne.

 

Źródło: SciTechDaily, Queen Mary University, fot. Publicdomainpictures.net