Dodano: 13 czerwca 2018r.

Sztuczna inteligencja pozwala „widzieć” przez ściany

Badacze Massachusetts Institute of Technology opracowali system, za pomocą którego mogą „widzieć” przez ściany. Sieć neuronowa o nazwie RF-Pose analizuje sygnały radiowe urządzeń typu Wi-Fi, które obecnie są niemal w każdym budynku. Sygnały te odbijają się od ludzkich ciał i dzięki temu algorytm potrafi określić postawę konkretnych osób.

Sztuczna inteligencja pozwala „widzieć” przez ściany

 

W 2013 roku zespół Massachusetts Institute of Technology (MIT) znalazł sposób, aby „widzieć” przez ściany za pomocą sygnałów radiowych Wi-Fi. Teraz zespół naukowców pod kierunkiem Diny Katabi z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory wprowadził najnowszą wersję tej technologii o nazwie RF-Pose. Badacze nauczyli sieć neuronową wnioskować o postawach i ruchach osoby.

Sztuczna inteligencja wykorzystuje sygnały radiowe, by za ich pomocą lokalizować i śledzić ludzi nawet, gdy są oni całkowicie niewidoczni – znajdują się po drugiej stronie ściany. Sieć neuronowa analizuje sygnały radiowe, które odbijają się od ludzkich ciał, a następnie może stworzyć dynamiczny obraz osoby, która porusza się czy gestykuluje.

 

Sieć neuronowa uczyła się „widzenia” przez ściany poprzez porównywanie tysięcy skanów radiowych i zdjęć przedstawiających te same przykłady ruchu lub postawy, w tym chodzenie, mówienie, otwieranie drzwi czy czekanie na windę.

Naukowcy korzystając ze swoich smartfonów zgromadzili tysiące zdjęć ludzi wykonujących wyżej wymienione czynności. Następnie wykorzystali te obrazy, aby wyodrębnić dane liczbowe, które pokazali sieci neuronowej wraz z odpowiednim sygnałem radiowym. Ta kombinacja przykładów pozwoliła systemowi nauczyć się powiązania między sygnałem radiowym a postaciami ludzi.

Po takim treningu system RF-Pose był w stanie określić postawę i ruch osób wykorzystując do tego jedynie analizę sygnałów radiowych odbijających się od ciała. Oprócz wykrywania ruchu, autorzy pokazali również, że mogą wykorzystywać sygnały bezprzewodowe, aby dokładnie zidentyfikować konkretną osobę.

System RF-Pose może przydać się w monitoringu osób chorych czy osób w zaawansowanym wieku. Może zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo poprzez wychwytywanie upadków, urazów i zmian w schematach aktywności. - Główną zaletą naszego podejścia jest to, że pacjenci nie muszą nosić czujników ani pamiętać o ładowaniu swoich urządzeń – powiedziała Katami.

RF-Pose może znaleźć także zastosowanie w grach wideo czy nawet w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, aby pomóc zlokalizować osoby, które przeżyły chociażby trzęsienie ziemi. Z rozwiązania opracowanego na MIT cieszyć się będą także agencje wywiadowcze, bo to doskonałe narzędzie do śledzenia.

 

Źródło: Science Daily, fot. MIT CSAIL