Dodano: 24 maj 2022r.

Sztuczna inteligencja identyfikuje rasę na podstawie zdjęć rentgenowskich. Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób

Nowe badania wykazały, że sztuczna inteligencja szkolona do odczytywania zdjęć rentgenowskich i skanów z tomografii komputerowej może określić rasę danej osoby z 90-procentową dokładnością. Naukowcy nie mają pojęcia, jak algorytmy są w stanie tego dokonać. Badania te dodatkowo niepokoją uczonych, ze względu na możliwe uprzedzenia rasowe, które ludzie mogli nieświadomie przekazać projektując modele SI.

Sztuczna inteligencja identyfikuje rasę na podstawie zdjęć rentgenowskich. Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób

 

Wyniki badań rodzą niepokojące pytania dotyczące roli sztucznej inteligencji (SI) w diagnostyce medycznej, ocenie i leczeniu. Sugerują, że należy zachować szczególną ostrożność podczas wdrażania modeli SI w technologiach medycznych, ponieważ nawet jeśli dostarczone obrazy są uważane za anonimowe, sztuczna inteligencja nadal może je scharakteryzować.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Digital Health” (DOI: 10.1016/S2589-7500(22)00063-2).

Zaskakująca dokładność

Sztuczna inteligencja przeanalizowała setki tysięcy zdjęć rentgenowskich. Każde zawierało informacje na temat rasy pacjenta. Następnie międzynarodowy zespół badaczy z USA, Kanady i Tajwanu sprawdził, czy algorytm będzie w stanie rozpoznać rasę na podstawie zdjęć, których wcześniej nie znał.

Okazało się, że komputer potrafi z zaskakującą dokładnością przewidzieć rasę pacjentów tylko na podstawie zdjęć rentgenowskich, niezależnie od wieku czy płci. W przypadku niektórych grup system osiągnął skuteczność na poziomie 90 proc.

„Naszym celem było przeprowadzenie kompleksowej oceny zdolności sztucznej inteligencji do rozpoznawania tożsamości rasowej pacjenta na podstawie obrazów medycznych” - piszą naukowcy w opublikowanej pracy. „Wykazaliśmy, że standardowe modele głębokiego uczenia SI mogą być trenowane do przewidywania rasy na podstawie obrazów rentgenowskich z wysoką wydajnością” – dodają.

Badania budzą spore emocje w kontekście poprzednich analiz. Wykazano w nich, że sztuczna inteligencja skanująca zdjęcia rentgenowskie z większym prawdopodobieństwem przeoczy oznaki choroby u osób czarnoskórych. Aby temu zapobiec naukowcy muszą przede wszystkim zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

„Uprzedzenia” sztucznej inteligencji

Ze swej natury sztuczna inteligencja naśladuje ludzkie myślenie, aby szybko dostrzegać wzorce w danych. Oznacza to jednak również, że może nieświadomie ulegać tym samym rodzajom uprzedzeń co ludzie. Co gorsza, złożoność SI sprawia, że trudno jest pozbyć się uprzedzeń, które wpletliśmy w algorytmy.

Na razie naukowcy nie są pewni, dlaczego system SI tak dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem rasy na podstawie obrazów rentgenowskich. Nawet w przypadku podania ograniczonych informacji, na przykład poprzez usunięcie wskazówek dotyczących gęstości kości lub skupienie się na niewielkiej części ciała, modele nadal zaskakująco dobrze radziły sobie z odgadywaniem rasy.

Możliwe, że system wykrywa jakieś oznaki melaniny, pigmentu nadającego skórze kolor, które nie są jeszcze znane nauce.

„Nasze odkrycie, że SI może dokładnie przewidzieć rasę, nawet na podstawie niepełnych, uszkodzonych lub przyciętych obrazów medycznych, często w sytuacji, gdy eksperci kliniczni nie są w stanie tego zrobić, stwarza ogromne ryzyko dla wszystkich modeli stosowanych w obrazowaniu medycznym” - piszą naukowcy.

Rasizm i seksizm SI

Nowe badania dołączają do rosnącej liczby dowodów na to, że systemy sztucznej inteligencji mogą często odzwierciedlać stronniczość i uprzedzenia ludzi, niezależnie od tego, czy jest to rasizm, seksizm, czy coś innego. Wypaczone dane mogą prowadzić do wypaczonych wyników, co czyni je znacznie mniej użytecznymi.

Należy to zrównoważyć z potężnym potencjałem sztucznej inteligencji, która może przetwarzać znacznie więcej danych szybciej niż ludzie - od technik wykrywania chorób po modele zmian klimatu.

Badanie wciąż pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Na razie ważna jest świadomość, że w systemach sztucznej inteligencji może pojawić się uprzedzenie rasowe.

- Musimy zrobić przerwę – mówi naukowiec i lekarz Leo Anthony Celi z Massachusetts Institute of Technology. - Nie możemy spieszyć się z wprowadzaniem algorytmów do szpitali i klinik, dopóki nie będziemy pewni, że nie podejmują one decyzji rasistowskich czy seksistowskich – dodaje.

 

Źródło: Science Alert, fot. Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons