Retrowirusy endogenne to wirusy, które przed tysiącami lat zainfekowały ludzi. Ślad tych infekcji jest widoczny w naszym genomie do dzisiaj. Przez długi czas uważano, że materiał genetyczny tych retrowirusów to śmieciowe DNA, ale w nowych badaniach naukowcy wykazali, że gdy retrowirusy endogenne zostaną ponownie obudzone, mogą odgrywać kluczową rolę w rozwoju nowotworów. Badania sugerują również, że wyciszenie niektórych z nich może poprawić skuteczność leczenia choroby.
Uważa się, że około 8 proc. współczesnego genomu człowieka składa się z sekwencji retrowirusów endogennych (HERV - Human Endogenous RetroVirus), które przed tysiącami lat zainfekowały naszych przodków. Ich materiał genetyczny był przekazywany kolejnym pokoleniom i na stałe włączył się do materiału genetycznego człowieka.
Przez długi czas naukowcy sądzili, że to pradawne wirusowe DNA jest obojętne i nie pełni żadnej istotnej funkcji w organizmie. Nie jest też w stanie wyrządzić szkody. Jednak w nowych badaniach, naukowcy z University of Colorado w Boulder wykazali, że retrowirusy endogenne przyczyniają się do rozwoju nowotworów, a ich wyciszenie może zwiększyć skuteczność terapii przeciwnowotworowych.
Wyniki oraz opis badań ukazał się na łamach pisma „Science Advances” (DOI: 10.1126/sciadv.ado1218).
Wśród około 20 tys. genów, które służą jako budulec życia, znajdują się również cząsteczki DNA pozostawione przez wirusy, które zainfekowały naszych przodków w zamierzchłych czasach. - Nasze badanie pokazuje, że dzisiejsze choroby mogą w znacznym stopniu wynikać z tych starożytnych infekcji wirusowych, na które do niedawna niewielu badaczy zwracało uwagę - powiedział Edward Chuong z University of Colorado w Boulder.
Badania pokazują, że około 8 proc. ludzkiego genomu składa się z endogennych retrowirusów, które wślizgnęły się do komórek naszych ewolucyjnych przodków. Z czasem przeniknęły do plemników, jajeczek i zarodków, co poskutkowało tym, że ich materiał genetyczny był przekazywany kolejnym pokoleniom.
W maju tego roku ukazała się praca pokazująca, że niektóre z tych retrowirusów zwiększają podatność na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenia depresyjne (więcej na ten temat w tekście: Starożytne wirusowe DNA w ludzkim genomie powiązane z zaburzeniami psychicznymi). Nowe badania wykazały, że endogenne retrowirusy mogą działać jak „przełączniki”, które włączają pobliskie geny. Niektóre z nich mogą przyczyniać się naszej odpowiedzi immunologicznej na współczesne wirusy, takie jak COVID.
Chuong wraz z Atmą Ivancevic, zbadali rolę retrowirusów endogennych w chorobie nowotworowej. Przeanalizowali opublikowane zestawy danych na temat epigenomów 21 różnych typów nowotworów. Odkryli, że konkretna linia endogennego retrowirusa znana jako LTR10, która zainfekowała przodków naczelnych około 30 milionów lat temu, wykazała zaskakująco wysoki poziom aktywności w kilku typach nowotworów, w tym nowotworów płuc i jelita grubego. Dalsza analiza kilkudziesięciu pacjentów z rakiem jelita grubego wykazała, że LTR10 był aktywny u około jednej trzeciej z nich.
Kiedy badacze użyli narzędzia do edycji genów CRISPR, aby wyciąć lub wyciszyć sekwencje, w których był obecny retrowirus, odkryli, że kluczowe geny, o których wiadomo, że promują rozwój nowotworów, również zniknęły.
Eksperymenty na myszach dały podobne wyniki. Gdy badacze usunęli „przełącznik” LTR10 z komórek nowotworowych, kluczowe geny promujące rozwój choroby, w tym jeden o nazwie XRCC4, również zostały wyłączone, a leczenie miało lepszą skuteczność.
- Wiemy, że komórki rakowe wyrażają wiele genów, które nie powinny być włączone, ale nikt tak naprawdę nie wie, co je włącza. Okazuje się, że wiele „przełączników” pochodzi z starożytnych wirusów - powiedział Chuong.
Autorzy publikacji zauważają, że tylko ta jedna rodzina retrowirusów reguluje aż 70 genów związanych z choroba nowotworową w tak zwanym szlaku kinazy MAP, ścieżce komórkowej, która jest niekorzystnie przeprogramowana w wielu nowotworach. Różne rodziny retrowirusów endogennych prawdopodobnie wpływają na różne ścieżki, które promują różne nowotwory.
Chuong powiedział, że chociaż te wirusy są prawdopodobnie niedocenianym źródłem wpływu genetycznego na wszystkie typy nowotworów, to badanie nie wykazuje, że powodują one chorobę nowotworową. Według niego, to nowotwór je budzi, dając im możliwość aktywowania procesów sprzyjających chorobom, aby pomóc utrzymać go przy życiu.
Badacz podejrzewa też, że wraz ze starzeniem się komórek ludzi, ich mechanizmy obronne słabną, umożliwiając starożytnym wirusom ponowne przebudzenie się i przyczynienie się do innych problemów zdrowotnych. - Pochodzenie chorób w komórce zawsze było tajemnicą. Endogenne retrowirusy to nie cała historia, ale mogą stanowić jej dużą część - powiedział Chuong.
Źródło: University of Colorado, Boulder, Science Alert, fot, Pixabay/ CC0/ Mousemadecontent