Dodano: 13 luty 2018r.

Roboty Boston Dynamics zaprezentowały umiejętność współpracy

Czworonożne roboty Boston Dynamics wracają z nową sztuczką. Tym razem maszyny zaprezentowały umiejętność współpracy i niesienia sobie pomocy podczas… otwierania drzwi.

 

Krótkie filmy wideo z robotami od Boston Dynamics już od kilku lat cieszą nasze oczy. W najnowszym wideo w roli głównej występują dwa roboty o nazwie SpotMini. Model ten waży około 30 kilogramów i zasilany jest energią elektryczną. Wyposażony jest w baterie pozwalające mu na 90 minut działania.

Na nagraniu ostatnio opublikowanym na kanale YouTube Boston Dynamics widać, jak jednemu z robotów z pomocą przychodzi kompan wyposażony w dodatkowe ramię, za pomocą którego otwiera drzwi. Uwagę zwraca sposób, w jaki to robi. Nie ciągnie drzwi za sobą odsuwając się od nich, ale po ich uchyleniu blokuje je kończyną i pomaga sobie obudową.W ten sposób przez drzwi przechodzą oba roboty.

Oczywiście pozostaje pytanie, na ile cała sytuacja została wyreżyserowana na potrzeby nagrania. Jeśli nawet, to możliwości robotów robią wrażenie. Jedni będą zachwyceni, inny przerażeni rosnącymi możliwościami inteligentnych maszyn.

 

 

Firma Boston Dynamics od lat 90. związana była z amerykańską armią. W 2013 roku została przejęta przez Google, a początkiem 2017 roku trafiła w ręce japońskiego Softbanku. Zasłynęła robotem BigDog – to czworonożna maszyna zbudowana na potrzeby armii USA, która została zaprojektowana, by dźwigać ekwipunek do 150 kilogramów idąc obok żołnierza. Maszyna jednak nie przypadła do gustu wojskowym decydentom, bo była za głośna.

Później powstały mniejsze i bardziej rozbudowane wersje BigDoga - Cheetah, RiSE czy Handle aż pojawił się Atlas – dwunożny robot wielkości dorosłego człowieka, ale znacznie przewyższający go siłą i zwinnością. Na jesieni ubiegłego roku hitem było nagrania robota Atlas wykonującego salto w tył. Robot ten potrafił wykonać coś, czego wielu z nas nie jest w stanie.


 Źródło i fot.:  Boston Dynamics