Dodano: 26 września 2022r.

Psy widzą i odbierają świat zupełnie inaczej niż my

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ostatnio naukowcy poczynili kolejny krok w kierunku lepszego zrozumienia naszych czworonożnych przyjaciół. Przeprowadzone przez nich badania dotyczyły tego, w jaki sposób odbierają one otaczający je świat.

Psy widzą i odbierają świat zupełnie inaczej niż my

 

Naukowcy przy pomocy funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) odszyfrowali obrazy wizualne z mózgu psa, oferując pierwsze spojrzenie na to, jak umysł czworonoga rekonstruuje to, co widzi. Wyniki ujawniły intrygujące różnice między sposobami, w jaki psy i ludzie postrzegają świat. Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Journal of Visualized Experiments” (DOI: 10.3791/64442).

Psy oglądające filmy

Podstawową kwestią w kontekście zbadania percepcji świata przez psy jest dokonanie wyboru odpowiedniej metody, która by to umożliwiała. Naukowcy w tym celu zdecydowali się na wykorzystanie obrazowania przy pomocy fMRI. W eksperymencie wzięły udział dwa psy o imionach Daisy i Bhubo, które zostały poddane badaniu rezonansem magnetycznym w trakcie oglądania różnego rodzaju filmów.

Uprzednio przygotowane materiały wideo zostały nagrane przy użyciu gimbala i selfie sticka. Nagrano w ten sposób trzy trwające po 30 minut filmy, na których pokazano różne sceny z udziałem innych psów, jak np. psy w biegu, w trakcie interakcji z ludźmi, psy chodzące na smyczach a także inne, na których pokazano przejeżdżające pojazdy, interakcje ludzi między sobą oraz inne zwierzęta, jak np. jelenie czy koty.

Czworonogi również trzeba było odpowiednio przygotować do badania. Użyto w tym celu technik tresury opracowanych przez Gregory’ego Bernsa, psychologa, któremu jako pierwszemu udało się wykonać rezonans magnetyczny u w pełni obudzonego i nieskrępowanego psa. Miało to miejsce około 10 lat temu. Psom, które wzięły udział w badaniu zabezpieczono jedynie uszy, ponieważ dźwięk pracującego rezonansu magnetycznego jest dosyć głośny.

Różnice w postrzeganiu

Równocześnie z psami analogicznemu badaniu zostali także poddani ludzie w tej samej liczbie. Również w tym przypadku aktywność mózgów była badana przy pomocy rezonansu magnetycznego. Trzeba tu jednocześnie zaznaczyć, że w filmach umieszczone zostały znaczniki czasu, aby łatwiej można było później określić reakcję na określony widoczny na filmie obiekt (człowiek, pies, inne zwierzęta) oraz określone czynności (jak np. zabawę, wąchanie czy jedzenie). Zbierane w trakcie badania informacje o aktywności mózgów zostały następnie przetworzone przez sztuczną inteligencję (sieć neuronową Ivis), celem przeprowadzenia mapowania reakcji mózgu na określone klasyfikatory.

O ile sztuczna inteligencja bez problemu dokonała mapowania w przypadku ludzi (99 proc. skuteczność), o tyle w przypadku psów Ivis nie do końca poradziła sobie ze wszystkimi klasyfikatorami obiektów. Z kolei skuteczność w przypadku czynności wahała się od 75 proc. do 88 proc.

Badanie uwidoczniło jednak zasadniczą różnicę w kontekście tego, co jest ważne dla psów i dla nas. O ile ludzie w zdecydowanej większości koncentrują się na obiektach, o tyle dla psów o wiele ważniejsza jest czynność, określone działanie i to na nim skupiają swoją uwagę. I nie powinno to dziwić ponieważ gęstość receptorów wzroku ukierunkowanych na ruch jest u nich znacznie większa, niż u ludzi. Może być to związane z potrzebą łatwiejszego dostrzegania potencjalnego zagrożenia lub polegania także na innych zmysłach, zwłaszcza węchu. Jednakże mapowanie aktywności mózgu w odniesieniu do tego zmysłu byłoby już znacznie trudniejsze.

 

Źródło: Emory University, fot. Emory Canine Cognitive Neuroscience Lab