Dodano: 12 czerwca 2018r.

Prywatna firma osiągnęła w swoim tokamaku temperaturę zbliżoną do tej wewnątrz Słońca

Brytyjska firma o nazwie Tokamak Energy poinformowała o osiągnięciu w ich testowym tokamaku ST40 temperatury 15 milionów stopni Celsjusza. Podobne temperatury występują w jądrze Słońca.

Reaktor fuzyjny

 

Fuzja jądrowa może być kluczem do uzyskania czystej, nieograniczonej i taniej energii. To reakcja napędzająca nasze Słońce. Gdyby udało się odtworzyć ten proces, można by taką energią zasilić miliony gospodarstw domowych. Ludzkość zapewniłaby sobie bezpieczeństwo energetyczne na lata. Do tego proces ten jest przyjazny środowisku, bo nie powstają w nim szkodliwe produkty uboczne, takie jak emisje dwutlenku węgla lub odpady radioaktywne.

W dużym uproszczeniu fuzja polega na łączeniu lżejszych jąder atomów w cięższe. Wewnątrz atomów znajdują się potężne pokłady energii, które zostają uwolnione podczas takiej reakcji. Jednak wymaga to bardzo wysokich temperatur. Do przeprowadzenia syntezy termojądrowej potrzeba rozgrzać wodór do temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Tylko wtedy lżejsze atomy będą mogły połączyć się w cięższy. A do utrzymywania plazmy w ryzach potrzeba potężnego i stabilnego pola magnetycznego.

 

Prywatna firma Tokamak Energy poinformowała niedawno o osiągnięciu wewnątrz swojego tokamaka ST40 temperatury 15 milionów st. Celsjusza. Nie jest to rekord, bo naukowcy z USA i Chin osiągnęli 50 milionów st. Celsjusza. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że 15 mln st. C. osiągnęła prywatna firma z budżetem nie przekraczającym 40 milionów dolarów. Dla porównania budowany we Francji tokamak ITER (International Thermonuclear Experimental Reaktor) będzie kosztował około 10 miliardów euro.

Ale przedstawiciele firmy twierdzą, że to tylko rozgrzewka. Celem jest osiągnięcie temperatury 100 milionów stopni Celsjusza, co jest konieczne, aby wymusić połączenie cząstek deuteru i trytu. Tokamak Energy ma zamiar osiągnąć ten cel do 2030 roku.

- Świat potrzebuje obfitej, kontrolowanej i czystej energii. Nasz biznesplan opiera się na solidnych podstawach naukowych, a osiągnięta niedawno temperatura to znaczący krok w naszym kompaktowym, sferycznym tokamaku do energii syntezy jądrowej - powiedział współzałożyciel firmy dr David Kingham.

Obecnie rekord utrzymania plazmy wynosi 102 sekundy i został osiągnięty przez fizyków z Chin i Stanów Zjednoczonych. Dokonali tego w tokamaku EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). Badaczom udało się wytworzyć plazmę o temperaturze około 50 milionów st. Celsjusza. Obecnie zespoły pracujące przy różnych reaktorach fuzyjnych na całym świecie starają się utrzymać plazmę jak najdłużej, co umożliwi w przyszłości produkcję taniej energii.

 

Źródło: The Engineer, fot. Tokamak Energy