Dodano: 27 kwietnia 2018r.

Powstała internetowa baza szkodliwych izomerów trans

Instytut Żywności i Żywienia poinformował o otwarciu internetowej bazy szkodliwych dla zdrowia izomerów trans, które wchodzą w skład wielu produktów spożywczych. To pierwsza tego typu bezpłatna i powszechnie dostępna baza w Polsce.

Fast food

 

Baza pełni przede wszystkim funkcje informacyjne oraz edukacyjne. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić zawartość tłuszczów trans w poszczególnych produktach spożywczych. Obecnie producenci żywności nie mają obowiązku podawać na opakowaniach swoich produktów ilości zawartych w nich izomerów trans. Choć można spotkać napis na etykiecie, że produkt zawiera „częściowo utwardzone tłuszcze”.

Izomery trans kwasów tłuszczowych nienasyconych występują naturalnie w niektórych produktach spożywczych (np. w przetworach mlecznych czy wołowinie). Jednak ich istotnym źródłem w diecie współczesnego człowieka stała się żywność wytwarzana przemysłowo. Izomery te mogą również powstawać w procesie utwardzania tłuszczów roślinnych i rybnych. Jak zaznaczyli eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), izomery trans powstają także podczas długotrwałego smażenia bez zmieniania oleju (szczególnie bogate w te szkodliwe substancje były powszechnie spotykane niegdyś frytki, smażone na starym tłuszczu).

IŻŻ zaleca, by unikać tłuszczów trans. Wykazują one wyłącznie negatywne działanie na organizm człowieka. Zwiększają one ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, cukrzycy czy miażdżycy. Zaburzają też funkcjonowanie układu oddechowego i mogą powodować bezpłodność.

 

- Są one szczególnie groźne dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, czyli choroby prowadzącej m.in. do zawałów serca i udarów mózgu. Zostało udowodnione, że tłuszcze trans podwyższają stężenie „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, jednocześnie obniżając poziom "dobrego" cholesterolu (HDL), a także przyczyniają się do rozwoju dysfunkcji śródbłonka naczyń – wyjaśnił na konferencji prasowej profesor Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ. - Tłuszcze trans zaburzają też ekspresję genów, zwiększają ryzyko rozwoju chorób alergicznych, cukrzycy, a nawet depresji. Wiadomo też, że przyczyniają się do powstawania przewlekłego stanu zapalnego o niskim natężeniu, który sprzyja różnego rodzaju chorobom, w tym także nowotworom – dodał badacz.

Izomery trans występują m.in. w margarynach twardych, tłuszczach cukierniczych, chipsach, produktach typu fast food, zupach w proszku czy przekąskach. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) spożycie tłuszczów trans nie powinno przekraczać poziomu 1 proc. ogółu energii przyjmowanej codziennie wraz z pożywieniem.

W praktyce jednak, z powodu braku informacji o ilości tłuszczów trans zawartych w produktach, tak naprawdę trudno jest kontrolować poziom ich codziennego spożycia. I tutaj z pomocą przychodzi internetowa baza szkodliwych izomerów.

Obecnie w bazie dostępne są dane dla 568 produktów z siedmiu kategorii: koncentraty spożywcze, mleko i przetwory mleczne, produkty typu fast food, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, tłuszcze roślinne, wyroby cukiernicze i ciastkarskie, ziarna zbóż i produkty zbożowo-mączne. Z czasem baza ma się powiększyć o nowe kategorie, w tym słodkie kremy do smarowania, pączki i drożdżówki czy zupy z makaronem typu nudle.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Serwis Zdrowie PAP, IŻŻ