Dodano: 17 marca 2022r.

Porozumienie Polskiej Agencji Kosmicznej z Virgin Orbit ws. wykorzystania systemu LauncherOne

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna i prezes Virgin Orbit Dan Hart podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy LauncherOne, technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego do tego celu samolotu. Specjaliści z Polskiej Agencji Kosmicznej będą teraz analizowali możliwość startów z terytorium Polski.

Porozumienie Polskiej Agencji Kosmicznej z Virgin Orbit ws. wykorzystania systemu LauncherOne

 

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poprzez współpracę z Virgin Orbit staje się potencjalnym użytkownikiem technologii LauncherOne. Eksperci z POLSA przeprowadzą analizę przydatności technologii dla potrzeb m. in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju.

LauncherOne

Virgin Orbit jest firmą założoną przez miliardera Richarda Bransona w 2017 roku. Od ubiegłego roku przedsiębiorstwo zaczęło świadczyć usługi komercyjne polegające na wynoszeniu w przestrzeń kosmiczną satelitów. Opracowany przez firmę system dostarczania ładunków na orbitę jest jednym z najbardziej elastycznych i responsywnych systemów, jakie kiedykolwiek zbudowano, oceniają eksperci.

Produkcja rakiet LauncherOne odbywa się w Long Beach w Kalifornii w USA. Rakiety są najpierw przymocowywane do zmodyfikowanego Boeinga 747-400 i po osiągnięciu przez samolot odpowiedniej wysokości, wystrzeliwane z powietrza. Wykorzystanie w tym celu samolotu Boeinga umożliwia operowanie z lokalizacji na całym świecie w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb każdego klienta.

LauncherOne to system składający się ze wspomnianego już specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela” oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 kilometrów rakiety, zdolnej umieścić ładunek na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Rakiety Virgin Orbit przystosowane są do wynoszenia na orbitę małych satelitów typu CubeSat. Rakiety te mogą wynieść w przestrzeń kosmiczną ładunek o łącznej masie 300 kilogramów. Pierwszy udany lot odbył się 17 stycznia 2021 r. i dostarczył ładunek 10 CubeSatów na niską orbitę okołoziemską. Potem nastąpiły jeszcze dwa udane starty. Podczas trzeciej próby, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.

Projekt LauncherOne był rozwijany od 2007 roku przez Virgin Galactic oraz inną spółkę zależną od Virgin Group, zanim w 2017 r. utworzono odrębną jednostkę — Virgin Orbit.

Impuls dla polskiego sektora kosmicznego

- Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione m. in. w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Przedmiotem dalszych studiów wykonalności mogą być także koncepcje misji, doprecyzowanie założeń technicznych i organizacyjnych, jak również swoista „mapa drogowa”, mająca na celu maksymalne wykorzystanie całego przedsięwzięcia jako impulsu rozwojowego dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths).

Prof. Grzegorz Wrochna zaznaczył, że list intencyjny jest zwieńczeniem kilkumiesięcznego okresu intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. - Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje, pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne, Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza – dodał prezes POLSA.

Virgin Orbit zadeklarowało gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez POLSA potrzeby i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot.

- Dzisiejsze porozumienie stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce i jej sąsiadom dostępu do przestrzeni kosmicznej, służąc polskiemu przemysłowi, nauce i bezpieczeństwu –  mówił dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart. – Wizjonerskie podejście Polski stanowi inspirację w tym krytycznym dla Europy momencie i jesteśmy zaszczyceni mogąc służyć wsparciem oraz współpracując z polskim sektorem kosmicznym, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną – dodał.

 

Źródło: POLSA, fot. Taavi Torim, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Na zdjęciu wizja artystyczna estońskiego nanosatelity ESTCube-1 na orbicie