Dodano: 06 marca 2023r.

Pompa do basenu: rodzaje i wybór

Pompa basenowa to ważny element wyposażenia każdego basenu. Za pomocą tego urządzenia dostarczana jest woda do oczyszczania, w basenie powstają efekty wodne, aplikowane są środki chemiczne itp. Aby wybrać pompę do basenu, należy określić jej cel.

Pompa do basenu: rodzaje i wybór

 

Rodzaje pomp basenowych

W zależności od pełnionych funkcji pompy do basenu dzielą się na kilka rodzajów. Główne z nich to:

●      Pompy do filtracji wody,

●      Pompy do atrakcji wodnych i przeciwprądu,

●      Pompy odwadniające.

Pompy do filtracji wody

Filtry oczyszczają wodę z nierozpuszczalnych zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Filtry są zasilane przez pompy, które tworzą cyrkulację wody. Woda wpływa do filtra, gdzie jest oczyszczana i zawracana do basenu.

Do oczyszczania wody w basenach o pojemności do 28 tys. litrów idealnie nadaje się pompa Kripsol Ondina OK33 (220V, 7 m³/h, 0,33 KM) hiszpańskiego producenta. Urządzenie wyposażone jest w filtr wstępny – pojemnik do wstępnego oczyszczania wody z grubszych zanieczyszczeń. Pompa posiada wydajność 7 m³/h przy wysokości słupa wody 8 m. Urządzenie działa skutecznie zarówno w wodzie słodkiej, jak i morskiej.

Ponadto woda w basenie powinna być regularnie dezynfekowana, a jednym z bezpiecznych i efektywnych sposobów dezynfekcji wody basenowej jest zamontowanie generatora chloru https://aquamonkey.pl/generatory-chloru.html.

Pompy do atrakcji wodnych i przeciwprądu

Takie pompy o dużej wydajności są używane do dostarczania wody pod ciśnieniem, na przykład do wodospadów i przeciwprądów. Daje to basenowi dodatkowe korzyści w postaci hydromasażu, wodospadów i innych wodnych urządzeń do rekreacji wodnej.

Pomby basenowe

Pompa Hayward HCP10553E1 KA550 T1.B (380V, 78 m³/h, 5,5 KM) to idealne rozwiązanie do tworzenia przeciwprądu w basenie. Zaletą urządzenia jest możliwość pracy w wodzie słodkiej i morskiej. Pompa posiada dużą moc 4,71 kW i wydajność 78 m³/h przy wysokości słupa wody 10 m. Obudowa pompy wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa termoplastycznego wzmocnionego włóknem szklanym. Takie charakterystyki i europejska jakość korzystnie wyróżniają pompę Hayward wśród pomp służących do tworzenia przeciwprądu.

Pompy odwadniające

Pompy odwadniające służą do opróżniania zbiorników wodnych. W przypadku basenów idealnym rozwiązaniem są pompy odwadniające Aquaviva. Takie pompy zanurzane są w wodzie oraz szybko wypompowują ciecz. Do wypompowania wody bez zanieczyszczeń odpowiednia jest pompa do czystej wody. Jeśli woda jest zanieczyszczona, należy użyć pompy do wody brudnej. Pompa wypompowuje wodę z zanieczyszczeniami o średnicy do 1 mm.

 

Pompy basenowe

Zalecenia dotyczące wyboru pompy do basenu

Wybierając pompę, należy wziąć pod uwagę takie ważne parametry, jak:

●      Wydajność pompy,

●      Moc pompy,

●      Pojemność niecki basenowej.

Należy również brać pod uwagę położenie basenu. Baseny otwarte wymagają intensywniejszej filtracji.

Do tworzenia przeciwprądu potrzebna jest pompa o dużej wydajności – co najmniej 25 m³/h. Weź pod uwagę typ atrakcji wodnej i jej cechy hydrauliczne. Wybierz pompę do wodospadu lub fontanny, biorąc pod uwagę zdolność przepustową wyrobu.

Do cyrkulacji wody wybierz pompę o wydajności równej 0,25 objętości wody w basenie. Na przykład pompa o wydajności 9-12 m³/h nadaje się do prywatnego basenu o pojemności 40 m³.

Basen typu komercyjnego, z którego korzysta duża ilość użytkowników, wymaga zamontowania kilku pomp filtrujących o wydajności pomp równej 0,5 objętości wody w niecce basenowej.

Wybierz pompę sprawdzonych producentów: Kripsol, Aquaviva, Hayward, Emaux, Speck. Podczas wyboru pompy pamiętaj, że to urządzenie jest najważniejszym elementem w całym systemie wyposażenia basenu. Wysokiej jakości pompa zapewnia komfortową i bezpieczną kąpiel. Utrzymuje wodę w czystości i sprawia, że ​​konserwacja basenu jest szybka i wygodna.

 

Źródło: artykuł partnera