Dodano: 07 czerwca 2017r.

Pierwszy tramwaj poruszający się bez szyn

Technologia oparta na czujnikach otwiera drogę dla tramwajów, które mogą poruszać się bez konieczności budowania torowiska. Pierwszy taki tramwaj jest właśnie testowany w chińskim mieście Zhuzhou.

Tramwaj ART poruszający się bez szyn

 

Tramwaj, który porusza się po wirtualnych szynach, wywołał niemałe poruszenie wśród mieszkańców Zhuzhou. Elektryczny pojazd zwany Autonomous Rail Transit (ART) na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od tramwajów, które możemy spotkać w polskich miastach. Jednak jego innowacyjność polega na sposobie poruszania się.

ART korzysta z technologii opracowanej przez chińskich naukowców budujących koleje dużych prędkości. Opiera się ona na komunikacji pojazdu z wbudowanymi w jezdnię czujnikami. Sam tramwaj ma zwykłe koła, jak autobus i może poruszać się po wielu typach nawierzchni. Jego trasę wytyczają wspomniane już sensory ukryte pod nawierzchnią. ART może być obsługiwany przez kierowcę, ale może również poruszać się w pełni autonomicznie.

Pojazd może poruszać się z prędkością do 70 kilometrów na godzinę. Ma nieco ponad 32 metry długości i może na pokład zabrać ponad 300 pasażerów. Zasilany jest bateriami, których już 10 minutowe ładowanie wystarcza na pokonanie 25 kilometrów trasy.

ART jest obecnie testowany, ale władze miasta zapowiedziały, że w przyszłym roku trafi do użytku publicznego.

Technologia ta może ograniczyć koszty usprawniania komunikacji publicznej w dużych miastach. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania nie ma konieczności budowania torowiska.
 


 

Źródło: The Independent, fot. crrcgc.cc