Dodano: 24 października 2018r.

Odzyskiwanie danych z dysków HDD i SSD, różnice oraz możliwości współczesnej technologii

Razem z ekspertami z Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy sprawdziliśmy możliwości i realia odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków twardych, jak i ich nowych braci - dysków SSD.

Kod binarny

 

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków SSD

Dyski SSD różnią się bardzo w sposobie działania od tradycyjnych konstrukcji. Wraz z pojawieniem się ich na rynku i pierwszymi zgłoszeniami, wszyscy zachodzili w głowę, jak podejść do odzyskiwania danych z tych nośników. Jako, że technologia jest zbliżona do tej z kart pamięci i pendrive, pierwsze dyski SSD odzyskiwało się podobnie, czyli za pomocą wylutowania kości pamięci, sczytania jej zawartości i odtworzenia algorytmu kodowania danych przez kontroler.

Producenci dysków SSD na fali dbania o bezpieczeństwo danych klientów nieco nadgorliwie podeszli do tematu i jako standard zaimplementowali szyfrowanie danych, czy jest to potrzebne, czy nie. I tu zaczęły się schody, ponieważ należało znaleźć inną metodę na wydobycie plików z uszkodzonego dysku SSD.

Dzisiejsze metody odzyskiwania danych z dysków SSD sprowadzają się głównie do wirtualnej odbudowy firmware-u dysku i skopiowania danych. Nie jest to proste zadanie ponieważ w każdym nowym rozwiązaniu należy znaleźć sposób na wydobycie danych z uszkodzonego dysku. Producenci wcale tu nie pomagają.

Dlaczego dyski SSD odmawiają dostępu do danych? To też jest ciekawa sprawa ponieważ z badań i obserwacji prowadzonych w Centrum Odzyskiwania Danych wynika, że większość uszkodzonych dysków ma problemy z wyczytaniem wszystkich komórek (sektorów) po odbudowie firmware-u. To oznacza, że awarii de facto ulegają kości pamięci. I tu jest zasadnicza różnica między dyskami tradycyjnymi i SSD. W dyskach SSD o uszkodzeniu dowiadujemy się już po fakcie, ponieważ nie daje on żadnych objawów przed awarią.

Kolejnym czynnikiem sprawiającym problemy w odzyskiwaniu danych z dysków SSD jest stosowanie technologii bilansowania zużycia komórek SSD, co oznacza że całe partie danych są przenoszone w różne miejsca dysku, aby zapewnić równomierne zużycie kości pamięci. Informacje te zapisane są w firmware dysku, więc trzeba o tym pamiętać przy odzyskiwaniu danych.

Jeszcze jednym czynnikiem wpływającym na utrudnienie procesu odzyskiwania danych z dysków SSD jest fakt, że dane są zapisywane do kości pamięci na wzór działania macierzy RAID 0. To bardzo przyspiesza pracę, ale w przypadku awarii mocno utrudnia jakiekolwiek działania.

Technologia odzyskiwania danych z dysków SSD wciąż się rozwija i każdego dnia specjaliści z tej dziedziny pracują nad znalezieniem nowych rozwiązań ratujących dane klientów.

Odzyskiwanie danych z dysków twardych

Tradycyjne dyski twarde są z nami już od kilku dekad. Ich ilość oraz mnogość usterek jakie są spotykane każdego dnia sprawiają, że są one już dobrze znane w laboratoriach odzyskiwania danych. Skuteczność odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków twardych jest na obecną chwilę bardzo wysoka i w profesjonalnych firmach sięga ponad 95 proc.

Możliwości odzyskania danych są więc bardzo duże zarówno jeśli chodzi o dyski z usterkami elektronicznymi, firmware-u czy mechanicznymi. Profesjonalne laboratorium bez większego problemu poradzi sobie zarówno z uszkodzoną elektroniką, naprawą firmware-u jak i wymiana głowic czy przełożeniem talerzy jeśli jest taka potrzeba.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Odzyskiwania Danych, Warszawa, ul. Opaczewska 43/8.