Dodano: 01 kwietnia 2020r.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w aucie, o których warto wiedzieć

Każdego roku producenci samochodów implementują coraz nowsze technologie, które zapewniają możliwie jak największy poziom bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego. Sprawdź, jakie systemy bezpieczeństwa spotkasz w nowych autach.

systemy bezpieczeństwa w aucie

 

ABS, ASR i ESP oraz BAS i EBD – podstawowe wyposażenie każdego auta

Z powyższymi skrótami zaznajomiona jest każda osoba, która ma choć podstawową wiedzę z zakresu motoryzacji. ABS, ASR i ESP to systemy, które implementowane są w samochodach od wielu lat. Zapewniają one stabilność toru jazdy oraz ograniczają uślizg kół. System ABS zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania, ASR monitoruje prędkość obrotową kół napędzanych i nienapędzanych oraz w konkretnych przypadkach ogranicza ją do prędkości obrotowej silnika. System ESP natomiast zabezpiecza napędzane koła przed poślizgiem, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy podczas ruszania pod górę.

Uzupełnieniem systemu ABS jest układ BAS, który pełni funkcję asystenta hamowania. System ten mierzy szybkość wciskania pedału hamulca, dzięki czemu sprawnie wykrywa awaryjne hamowanie i zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym, ułatwiając zatrzymanie auta. Kolejnym systemem wspomagającym hamowanie jest układ EBD. Umożliwia on efektywniejsze transferowanie siły hamowania pomiędzy poszczególnymi kołami, co stabilizuje pojazd podczas hamowania.

BLIS, TSR, Line Assist i Drive Alert – bezpieczniejsza jazda w ruchu drogowym

W nowych autach coraz częściej spotykamy się z nowoczesnymi systemami, które zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w ruchu drogowym. Jednym z takich systemów jest BLIS, czyli system wykrywania pojazdów znajdujących się w martwym polu lusterek bocznych. System BLIS wykrywa auta jadące w martwym polu i ostrzega kierowcę poprzez zapalanie lampki w lusterku bocznym. W przypadku zignorowania sygnału świetlnego i podczas próby zmiany pasa ruchu system wygeneruje dodatkowy sygnał dźwiękowy lub wibracje na kierownicy.

System TSR z kolei samodzielnie rozpozna znaki drogowe i poinformuje kierowcę o zagrożeniach i ograniczeniach prędkości poprzez wyświetlanie stosownych komunikatów na desce rozdzielczej. Układ TSR działa na zasadzie gromadzenia danych o znakach drogowych z przedniej kamerki pojazdu lub bezpośrednio z nawigacji GPS.

Dużą pomoc dla kierowców zapewnia system Line Asisst, czyli asystent pasa ruchu. Układ ten informuje kierowcę, gdy przekroczy on linie własnego pasa bez włączonego kierunkowskazu. Wówczas system ostrzeże go za pomocą wibracji na kierownicy.

W nowoczesnych samochodach klasy premium coraz częściej znajdziemy również system Drive Alert, który monitoruje stan zmęczenia kierowcy. System ten działa na zasadzie analizowania toru jazdy auta, płynności ruchów kierownicą oraz czujników monitorujących parametry życiowe kierowcy – mruganie oczami, ruchy głową oraz sposób trzymania kierownicy. Na podstawie analizy gromadzonych danych system weryfikuje senność kierowcy i ostrzega o jego nadmiernym zmęczeniu sygnałem dźwiękowym lub świetlnym.

Szeroka gama samochodów z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa dostępna jest w ofercie Carsmile.

 

Źródło: Artykuł partnera