Dodano: 08 kwietnia 2022r.

Naukowcy z PW opracowali miniaturowy, wielofunkcyjny radar dla służb bezpieczeństwa

Jednym z elementów pracy różnych służb bezpieczeństwa jest obserwacja i utrwalanie obrazów otoczenia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali miniaturowy radar, który może usprawnić pracę tych jednostek. Urządzenie waży zaledwie 0,5 kilograma, ma niski pobór mocy i może skanować teren, tworzyć jego cyfrową mapę oraz nadzorować ruch obiektów znajdujących się w jego zasięgu.

Naukowcy z PW opracowali miniaturowy, wielofunkcyjny radar dla służb bezpieczeństwa

 

Miniaturowy radar jest wspólnym dziełem naukowców z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej oraz spółki spin-off PW, XY-Sensing. Urządzenie nazwane XY-DemoSAR (SAR z j. ang. - Synthetic Aperture Radar) może uzupełnić, a nawet całkowicie zastąpić stosowane powszechnie systemy optyczne.

XY-DemoSAR

Ultranowoczesny, miniaturowy radar ma rozmiary 12x15x6 centymetrów i pracuje w paśmie K (24 GHz). Charakteryzuje się niskim poborem mocy – do 40 W – oraz małą masą, bo zaledwie pół kilograma. Umożliwia tworzenie dwuwymiarowych map powierzchni ziemi z rozdzielczością do 15 cm. Jego zasięg wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów. Co więcej, algorytmy odpowiedzialne za obrazowanie radarowe pozwalają na przetwarzanie danych radiowych w czasie rzeczywistym, co umożliwia operatorowi podgląd map terenu na bieżąco.

Jego parametry doskonale nadają się do zastosowań na małych dronach. A tutaj pole do popisu jest niezwykle szerokie. - Radar może znaleźć zastosowania m.in. w monitorowaniu obszaru pod względem bezpieczeństwa np. przez służby graniczne, policję, straż pożarną, wykrywania oraz śledzenia podejrzanych i nieautoryzowanych dronów i samochodów, a także w geodezji i kartografii, obserwacji i monitorowaniu terenu, nielegalnej wycinki czy wyrobiska, rozlewisk wodnych, stanu dróg lądowych i sieci kolejowych, wodociągów, rurociągów, linii energetycznych – wyjaśnia prof. Piotr Samczyński cytowany w przesłanym przez Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej komunikacie.

Innowacyjność urządzenia

„Klasyczne rozwiązania optyczne - jak czytamy dalej w komunikacie - są wrażliwe na porę dnia, warunki pogodowe, a także nie posiadają możliwości pomiaru bezpośredniej odległości i prędkości oddalonych obiektów”. A XY-DemoSAR może pracować niezależnie od panujących warunków pogodowych, pory dnia czy nocy. Urządzenie może być sterowane za pomocą smartfona, który też, poprzez specjalną aplikację, pozwala na podgląd obrazów obrazowanego terenu.

Charakterystyka urządzenia, jego parametry oraz wygoda w sterowaniu i zarządzaniu danymi, a także stosunkowo niska cena w porównaniu do rozwiązań konkurencji, czynią XY-DemoSAR niezwykle użytecznym rozwiązaniem, zwłaszcza tam, gdzie konieczny jest stały monitoring, a większe urządzenia na to nie pozwalają.

Jak zaznaczają naukowcy, którzy opracowali miniradar, inne, podobne urządzenia są znacznie większe oraz wielokrotnie droższe, co pozwala myśleć o podbiciu rynków międzynarodowych. Dodatkowo, podkreślają autorzy, większość konkurencyjnych rozwiązań „musi być montowana na załogowych statkach powietrznych, co wymusza uzyskiwania zezwoleń na przelot nad danym terenem, jak również jest ograniczone bezpieczeństwem lotów”. W przypadku XY-DemoSAR wystarczy pozwolenie na przelot niedużym dronem nad obszarem zainteresowania.

 

Źródło i fot.: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej