Dodano: 01 października 2018r.

Magazyn energii we własnym domu – czy to ma sens?

Nasze potrzeby energetyczne rosną z każdym dniem. Jest to doskonały powód do tego, by skupić się na znajdowaniu sposobów pozwalających na jak najbardziej efektywne pozyskiwanie i wykorzystywanie energii. Jedną z ciekawszych innowacji są magazyny energii, które coraz częściej zaczynają pojawiać się w domach prywatnych. Czy z ich użytkowania wynikają wymierne korzyści?

Panele słoneczne

 

Czym są magazyny energii i jak działają?

Najprościej mówiąc, magazyny energii (przeczytasz o nich także TUTAJ) to urządzenia, których zadaniem jest przechowywanie wytwarzanej energii w taki sposób, by można było ją później spożytkować. Takie rozwiązanie wiąże się z obniżeniem zapotrzebowania na zaopatrywanie się w energię z zewnętrznych źródeł. Typowe magazyny do zastosowań domowych są w stanie pomieścić 3-12 kWh energii. Do najbardziej znanych producentów tego typu urządzeń należą: Tesla, SolarWorld, Solsum i LG.

Jak działają magazyny energii? Najprościej będzie tutaj posłużyć się przykładem elektrowni wiatrowej. Przy sprzyjającej, wietrznej pogodzie, wytwarzana jest oczywiście energia. Zdarza się jednak, że jej ilość jest większa niż zapotrzebowanie w danym momencie. W takim przypadku jej nadmiar może być właśnie magazynowany i wykorzystywany wtedy, gdy turbiny nie poruszają się.

Dla kogo będą dobrym rozwiązaniem?

Magazyny energii elektrycznej to urządzenia dedykowane przede wszystkim tym, którzy mają na swoich posiadłościach zainstalowane systemy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mamy tu na myśli przede wszystkim panele fotowoltaiczne oraz przydomowe turbiny wiatrowe.

Zalety i wady przechowywania energii

Podstawową zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość zasilenia sprzętu wymagającego energii elektrycznej do działania, nawet w czasie, gdy nie jest ona wytwarzana na bieżąco. Niegdyś był to jeden z najważniejszych problemów, z którymi spotykali się posiadacze urządzeń pozyskujących energię odnawialną.

Gromadzenie takiego energetycznego surowca bezpośrednio związane jest z oszczędnościami. Jak to możliwe? W standardowych systemach w przypadku niedoboru energii, pozyskiwana jest ona bezpośrednio z sieci, co oczywiście wiąże się z kosztami wg stawki operatora. Magazyny pozwalają to wyeliminować, tym samym przyczyniając się do mniejszej ogólnej produkcji energii ze źródeł nieodnawialnych.

Większość rozwiązań ma swoje wady. W przypadku domowych akumulatorów bez wątpienia jest nią cena urządzenia. Podstawowy sprzęt tego typu może wiązać się z wydatkiem kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowanie

Magazyny energii elektrycznej to bez wątpienia rozwiązanie przyszłościowe. Zalety ich stosowania bez wątpienia przewyższają wady lub konkretniej – wadę. Urządzenia tego typu wydają się obowiązkowe w przypadku, jeśli zamierzacie pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.