Dodano: 13 luty 2017r.

Laska dla niewidomych z GPS. Wynalazek studenta z Rzeszowa

Student z Politechniki Rzeszowskiej opracował specjalną laskę dla niewidomych z wbudowanym modułem GPS. Urządzenie ułatwia poruszanie się zarówno w domu jak i po mieście.

Niewidomy


Za wynalazkiem stoi Łukasz Kolman, który za swój projekt otrzymał jedną z pięciu głównych nagród VII Ogólnopolskiego Konkursu "Student-wynalazca”. Jego laska dla niewidomych z GPS zyskała uznanie w oczach jury w konkursie organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską.

W marcu student mechatroniki z Politechniki Rzeszowskiej ze swoim urządzeniem rusza na podbój świata. Jego laska dla niewidomych z GPS zostanie bowiem zaprezentowana na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Urządzenie jest lekkie i pozwala w komfortowy sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnych czterech kątach. Może pomóc wszystkim osobom z dużą wadą wzroku. Laska na końcu ma zainstalowane czujniki do skanowania najbliższej powierzchni. Działa podobnie do czujników w samochodach. Gdy niewidomy zbliży się do przeszkody, laska poinformuje go sygnałem dźwiękowym. Sygnał będzie zwiększał swoją częstotliwość im będzie bliżej do przeszkody.

Laska jest naszpikowana sensorami. Ma wbudowany moduł GPS, GSM, Bluetooth, mechanizm samobilansujący i podzespoły radiowe. To daje znacznie więcej możliwości zastosowania urządzenia niż tradycyjna laska. Do tego można zainstalować jeszcze inne czujniki. W zależności od tego, co zażyczy sobie klient.

Urządzenie skonstruowane przez Komana obecnie przechodzi testy. Młody wynalazca nie ukrywa, że chciałby ją wdrożyć do produkcji.

 

Źródło: Polsat News, PAP. Fot. Thomas Leuthard/Flickr