Dodano: 15 czerwiec 2018r.

Kto wygra mundial? SI w oparciu o symulacje wytypowała zwycięzcę

Grupa naukowców wykorzystała sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wytypowania najbardziej prawdopodobnych zwycięzców Mistrzostw Świata w Rosji.

Mundial

 

W Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2008 i w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2010 ośmiornica Paul wyjątkowo trafnie typowała zwycięzców poszczególnych meczów. Podczas Euro 2012 w Polsce wyniki typowała słonica Cito z krakowskiego zoo. Ale teraz mamy bardziej naukową metodę przewidywania przyszłości: sztuczną inteligencję, która swoje typy opiera na symulacjach.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie oraz Uniwersytetu w Gnadawie w Belgii opracowała model sztucznej inteligencji, której zadaniem było typowanie wyników tegorocznego mundialu. Według programu, najbardziej prawdopodobnym zwycięzcą jest Hiszpania, a następnie Niemcy i Brazylia.

 

 

Opracowanie badaczy nie zostało jeszcze poddane recenzji i jest dostępne na serwerze z pre-printami arXiv.org.

Algorytm w swoich obliczeniach wykorzystywał szereg czynników, takich jak ranking FIFA, wielkość populacji danego kraju, liczba graczy, którzy grają razem w jednym klubie, średni wiek zawodników czy nawet PKB danego kraju. Sztuczna inteligencja wzięła też pod uwagę dane z poprzednich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz obecną drabinkę fazy pucharowej. Następnie te dane zostały porównane z typami największych zakładów bukmacherskich.

Biorąc pod uwagę te czynniki, algorytm przeprowadził symulację turnieju w różnych konfiguracjach aż 100 tysięcy razy, obliczając prawdopodobieństwo wyjścia z grupy a następnie kolejnych faz turnieju aż do finału każdej z występującej w Rosji drużyn. Poniżej tabelka z najbardziej prawdopodobnymi końcowymi zestawieniami grupowymi.

Zgodnie z przewidywaniami sztucznej inteligencja, największe szanse na wygranie turnieju ma Hiszpania – 17,8 proc. Jeśli nie Hiszpania, to Niemcy, którzy mają 17,1 proc. szans na wygranie finału. Dalej jest Brazylia z 12,3 proc. szansami, Francja z wynikiem 11,2 proc. oraz Belgia z 10,4 proc. szansami na wygranie MŚ w Rosji. Polska według algorytmów na jedynie 0,7 proc. szans na tytuł.

Oczywiście to wszystko to tylko prognozy. Naukowcy sami mówią, że biorąc pod uwagę "niezliczoną ilość możliwych konfiguracji, dokładny przebieg turnieju jest niezwykle trudny do przewidzenia". Dodatkowo SI nie przewidziała, że Hiszpania tuż przed rozpoczęciem turnieju zmieni trenera, co z pewnością zmienia istotną statystykę.

 

Źródło: Science Alert, Motherboard, fot. Mariya Butd/ CC BY 2.0/ Flickr