Dodano: 05 maja 2022r.

Jaka jest optymalna długość snu? Naukowcy ustalili, ile powinny spać osoby w średnim wieku i starsze

Jedną trzecią naszego życia spędzamy w łóżku. Nie bez powodu. Sen jest powiązany z szeregiem procesów poznawczych i fizjologicznych zachodzących w organizmie, a niedobór (a czasem i przesyt) może mieć niepożądane konsekwencje zdrowotne. Wraz z wiekiem możemy doświadczać zmian we wzorcach snu, a wiedza o tym, jaka ilość snu jest optymalna dla zdrowego funkcjonowania, staje się tutaj istotna. W nowych analizach naukowcy ustalili, że siedem godzin to idealna długość snu dla osób w średnim wieku i starszych.

Jaka jest optymalna długość snu? Naukowcy ustalili, ile powinny spać osoby w średnim wieku i starsze

 

Sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i funkcji poznawczych. Pomaga również zachować zdrowy mózg eliminując produkty przemiany materii. Jednak z wiekiem często obserwujemy zmiany we wzorcach snu, w tym trudności z zasypianiem, krótszy sen i gorszą jego jakość. To może wiązać się z gorszą wydajnością poznawczą i gorszym zdrowiem psychicznym, w tym stanami lękowymi i depresją.

W nowych badaniach opublikowanych na łamach „Nature Aging” (DOI: 10.1038/s43587-022-00210-2) naukowcy z University of Cambridge i Fudan University z Chin ustalili, ile snu potrzebuje człowiek w średnim wieku, by utrzymać dobre zdrowie. W tym celu przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku zebrane od prawie pół miliona dorosłych osób w wieku 38-73 lat. Uczestnicy zostali zapytani o ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie oraz wzięli udział w serii testów poznawczych. Obrazowanie mózgu i dane genetyczne były dostępne dla prawie 40 tys. uczestników badania.

Optymalne siedem godzin snu

Analizując dane naukowcy doszli do wniosku, że zarówno niedobór, jak i nadmiar snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania, skupienie wzroku, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu na noc było optymalną ilością snu dla wydajności poznawczej, ale także dla dobrego zdrowia psychicznego dla osób w średnim wieku i starszych. Co ciekawe, uczestnicy badania zgłaszali stany lękowe oraz depresję i ogólnie gorsze samopoczucie, gdy spali za długo lub za krótko.

Uczestnicy, którzy sypiali około 7 godzin dziennie bez większych zakłóceń w codziennych wzorcach snu przez dłuższy czas, mieli lepszą wydajność poznawczą oraz poprawili zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Mniejsza lub większa ilość snu wydawała się być związana z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Naukowcy twierdzą, że jedną z możliwych przyczyn związku między niewystarczającym snem a pogorszeniem funkcji poznawczych może być zakłócenie tzw. snu wolnofalowego, czyli snu głębokiego, który odpowiada za regenerację organizmu. Wykazano, że zakłócenie tej fazy snu ma ścisły związek z konsolidacją pamięci, a także gromadzeniem się amyloidu – kluczowego białka w mózgu charakterystycznego dla niektórych postaci demencji. Dodatkowo brak snu może utrudnić mózgowi pozbycie się toksyn.

Autorzy badań odkryli również związek między ilością snu a zmianami objętości kluczowych obszarów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie poznawcze i pamięć. Spekulują, że zmiany objętości mózgu i innych mechanizmów genetycznych mogą stanowić podstawę zmian poznawczych i zdrowia psychicznego u osób, które miały różny czas snu przez długi okres.

Dobry sen jest ważny

Spójny, siedmiogodzinny sen każdej nocy, bez zbytnich zakłóceń, był również ważny dla wydajności poznawczej oraz dobrego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Wcześniejsze badania wykazały, że przerywany sen może zwiększać stany zapalne w organizmie, co wskazuje na podatność osób starszych na choroby związane z wiekiem.

- Chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że zbyt mało lub zbyt dużo snu powoduje problemy poznawcze, nasza analiza, patrząc na uczestników przez dłuższy czas, wydaje się potwierdzać koncepcję. Jednak powody, dla których starsi ludzie mają gorszy sen wydają się być złożone, na co wpływa połączenie naszych genów i struktury mózgu – powiedział profesor Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan w Chinach.

Odkrycia sugerują, że niewystarczający lub zbyt długi czas snu może być czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych w miarę starzenia się. Potwierdzają to wcześniejsze badania, które wykazały związek między czasem trwania snu a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i demencji, w której charakterystycznym objawem jest pogorszenie funkcji poznawczych.

- Dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, ale szczególnie w miarę postępowania procesu starzenia. Znalezienie sposobów na poprawę snu dla osób starszych może mieć kluczowe znaczenie dla pomagania im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia oraz w unikaniu pogorszenia funkcji poznawczych, szczególnie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i demencją – przyznała profesor Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge, jedna z autorek badania.

 

Źródło: University of Cambridge, fot. PxHere