Dodano: 28 stycznia 2022r.

Jak wygląda historia medali odlewanych?

Medale kojarzone są głównie ze sportem i rzeczywiście, o ich otrzymaniu marzy niemal każdy, kto trenuje zawodowo. Z drugiej jednak strony w przeszłości medale wręczane były nie tylko sportowcom, ale również osobom zasłużonym. Tak też pozostało do dziś. Jaka jest historia medali odlewanych?

Jak wygląda historia medali odlewanych?

 

Medale kiedyś, a dziś

Historia medalierstwa sięga czasów starożytnych – krążki zaczęto wybijać mniej więcej wtedy, gdy rozpowszechniły się monety. Oczywiście, inna była technika produkcji medali. Przede wszystkim medalierzy nie dysponowali specjalistycznymi maszynami, zatem trudno było mówić o jakiejkolwiek produkcji masowej. Każdy medal był unikatowy, a wręczane one były jedynie zasłużonym.

Medalierstwo rozwijało się w renesansie, a w XVI wieku dotarło także do Polski. Medale nie były jednak kojarzone ze sportem, bowiem nie wręczano ich uczestnikom zawodów, które były organizowane jedynie lokalnie i brali w nich udział głównie wojskowi. Krążki należały do osób, które miały niemały wpływ na rozwój naszego kraju. Wręczano je na przykład nowo wybranym królom elekcyjnym, inteligencji czy osobom szczególnie zasłużonym.

Na tej samej zasadzie honorowano zasłużonych w Polsce walczącej z zaborcą, a następnie okupantem. Medale dla wojskowych były szczególnym odznaczeniem, z czasem zaczęto wręczać je również jako pośmiertne odznaczenia.

W XX wieku upowszechnił się zwyczaj obdarowywania medalami sportowców, którzy odtąd zaczęli marzyć o zdobyciu złotego, srebrnego, czy nawet brązowego krążka. Najcenniejsze dla sportowców są medale olimpijskie, obecnie wręczane również w przypadku zawodów organizowanych na szczeblach lokalnych bądź krajowych. Tak jak i w przeszłości, medale nadal cieszą się dużą popularnością w całej Europie. 

Niezastąpione medale odlewane

Warto mieć na uwadze, że medalierstwo rozwijało się zarówno w Polsce, jak i w niemal całej Europie, a szczególnie we Włoszech, w Niemczech, oraz we Francji. Co ciekawe, nawet w czasach, w których dysponowano już stosunkowo dobrymi jakościowo maszynami, nie mogło być mowy o masowej produkcji medali. 

Wszystkie krążki wykonywane były na zamówienie, tradycyjnymi metodami. Chodziło o to, aby medal otrzymała konkretna osoba, a dodatkowo, aby odpowiadał on okazji, z jakiej został wręczony. Niedopuszczalne wręcz było wręczanie medali osobom przypadkowym czy niezasłużonym. 

Dziś wygląda to nieco inaczej, bowiem w sklepach możemy kupić gotowe medale, które pochodzą z produkcji masowej. Niemniej, jednak jeśli zależy nam na tym, aby wyróżnić osobę obdarowaną, to lepiej zdecydować się na medale okolicznościowe na zamówienie MCC Medale. Dzięki temu mamy możliwość samodzielnego zaprojektowania krążków według własnych koncepcji czy potrzeb. Warto mieć na uwadze, że obecnie, tak jak i w dawnych czasach, medale wręcza się nie tylko sportowcom, ale i osobom zasłużonym bądź tym, których chcemy w jakiś sposób wyróżnić. 

Dobrze jest wrócić do tradycji i wybierać medale wykonywane na zamówienie, które stanowią doskonałą pamiątkę, a także mogą stanowić wyraz szacunku dla obdarowanego. 

 

Źródło: artykuł sponsorowany