Dodano: 17 sierpień 2022r.

Jak wybrać czytnik e-booków? Zwróć uwagę na te aspekty

Książki w tradycyjnej formie to dla wielu osób bardzo ważny element życia. Ale pomijając już wydatki związane z zakupem, to każda kolejna pozycja w naszej domowej bibliotece zajmuje coraz więcej miejsca. Oczywiście, są jeszcze biblioteki, można książki wypożyczać, ale tu niestety nie zawsze są wystarczające środki na zakup nowych pozycji akurat naszych ulubionych autorów. Co w sytuacji, gdy nie mamy już miejsca na kolejne książki, a biblioteka nie może zaspokoić naszych czytelniczych potrzeb? Czas na zakup czytnika!

Jak wybrać czytnik e-booków? Zwróć uwagę na te aspekty

 

Czytnik ebooków, co to za urządzenie?

Dostępność książek w formie elektronicznej jest dla wielu osób sporym udogodnieniem. Nie dość, że problem z przechowaniem kolejnej fajnej pozycji znika zupełnie, to jeszcze nowe tytuły zakupić można bez względu na to gdzie jesteśmy - w domu, na wakacjach czy może podczas turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium, nawet w weekendy czy dni świąteczne nie trzeba się martwić, że właśnie kończymy czytać wybraną książkę. Wygoda korzystania, a do tego łatwość dostępu to jedne z najważniejszych zalet urządzenia.

Ebook jest zatem urządzeniem, które umożliwia nam czytanie książek dostępnych w formie elektronicznej. Jednak przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić podstawowe parametry, w tym formaty książek, jakie są przez wybrany model obsługiwane.

Ten technologiczny gadżet to rozwiązanie wręcz idealne dla osób w każdym wieku, dzięki temu, że urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i intuicyjne. To ciekawa alternatywa także dla dzieci, które często musiały polować w szkolnej bibliotece na zadaną lekturę.

Na co zwrócić uwagę wybierając e-booka?

Mimo że funkcjonalność urządzenia ogranicza się do czytania książek w wersji elektronicznej, to przed jego zakupem lepiej jest bliżej poznać tematykę, aby kupić czytnik spełniający oczekiwania. Jeśli chcesz szczegółowo poznać temat oraz aspekty, jakie odgrywają kluczową rolę, to koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł. A w skrócie, co jest najważniejsze?

Urządzenie dostępne jest najczęściej w wersji 6 calowej i jest to wystarczający rozmiar, aby wygodnie czytać ulubione książki, a jednocześnie gadżet jest na tyle mały, że łatwo zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie. W ofercie sklepów dostępne są też większe modele, ale warto dokładnie rozważyć sens ich zakupu.

Dużą uwagę trzeba zwrócić na wyświetlacze. Dlaczego? W końcu to kolejne urządzenie, z ekranem, przed którym planujemy spędzać dodatkowy czas. Trzeba zatem bardzo zadbać o nasz wzrok. Producenci stosują tu specjalne wyświetlacze, w tzw. technologii E Ink. Mają one ogromną zaletę, bo przy świetle dziennym nie generują dodatkowo światła, co jest bardzo ważne na naszych oczu. Wybrane modele posiadają dodatkowa funkcję doświetlania ekranu, co także jest ważne dla wzroku, bo gdy światło zewnętrzne jest słabe ekran można rozświetlić, co bardzo ułatwia czytanie. Czytniki wyposażone są głównie w matowe wyświetlacze, dzięki czemu czytać możesz nie tylko w domu, ale i odpoczywając na plaży, ponieważ taki ekran nie odbija światła.

Jaki format wybrać?

Jeśli rozpoczynasz poszukiwania odpowiedniego urządzenia to bardzo szybko zorientujesz się, że książki elektroniczne dostępne są w różnych formatach. Poza klasycznym PDF mogą być też formaty ePUB, TXT, DOC, RTF, a także MOBI.

EPUB

EPUB jest jednym z formatów, który jest obsługiwany przez większość czytników. Jest to propozycja przygotowana przez International Digital Publishing Forum. Zaletą tego formatu jest to, że czytane książki dopasowują się do wielkości ekranu. Rozwiązanie cenione jest także ze względu na to, że umożliwia wygodne wyszukiwanie informacji w tekście, ale też pisanie swoich notatek czy zakładek, jednak aby z niego korzystać trzeba posiadać odpowiednie oprogramowanie czy aplikacje.

PDF

Kolejnym obsługiwanym formatem jest znany wielu osobom PDF, w którym przesyłane są także dokumenty. Obecnie jest to rozwiązanie stosowane coraz rzadziej, ponieważ okazało się to rozwiązaniem obarczonym licznymi wadami. W przypadku książek PDF nie było możliwości wykonania skalowania czcionki, a także konieczne było utrzymanie ścisłego podziału na strony, co jest dużym utrudnieniem dla czytelników korzystających z różnych rozmiarów urządzeń. Format ten jest jednak obsługiwany przez komputery i świetnie sprawdzi się w przypadku tych publikacji, w których znajduje się wiele grafik czy wykresów.

MOBI

To jedna z propozycji, która w ostatnim czasie dość mocno rozwija się, szczególnie, że wspierana jest przez firmę Amazon. Ma jednak jedną wadę, MOBI to pliki, które obsługiwane są wyłącznie przez czytniki Kindle.

Trudna decyzja

Urządzenie niby proste w obsłudze, intuicyjne, ale przed jego zakupem należy dokładnie rozważyć możliwości, przez pryzmat oczekiwań i potrzeb. Warto także zwrócić uwagę na dostępność ebooków, sprawdzając przede wszystkim, jaki z formatów będzie najlepszym rozwiązaniem, a w razie wątpliwości szukać porady ekspertów lub samodzielnie czytać recenzje i oceny sprzętu, których w Internecie nie brakuje.

 

Źródło: artykuł partnera