Dodano: 19 września 2022r.

Jak fotowoltaika działa w pochmurne dni?

Nasza wiedza w zakresie OZE stale rośnie. Rozwija się również technologia, która pozwala coraz skuteczniej przetwarzać energię ze Słońca na prąd elektryczny. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na montaż elektrowni słonecznej w swoim domu, jej działanie nadal rodzi wiele pytań. Czy pogoda może przeszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu fotowoltaiki? Czy panele słoneczne działają bez zarzutu, gdy niebo pozostaje zachmurzone? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak fotowoltaika działa w pochmurne dni?

 

Energia słoneczna – jak powstaje? Jak możemy ją wykorzystywać?

Energia słoneczna to strumień fal elektromagnetycznych, które powstają w przebiegu fuzji jądrowej zachodzącej we wnętrzu Słońca i które docierają do powierzchni Ziemi. Dzięki niej na naszej planecie może dojść do najważniejszych przemian biochemicznych, gwarantujących powstanie tlenu w atmosferze i wytworzenie się życia.

Czy wiesz, że każdego dnia rośliny na Ziemi przetwarzają nieporównywalnie więcej energii słonecznej, niż zużywa cała cywilizacja ludzka? Dokonują tego w procesie fotosyntezy. Natura opanowała tę sztukę do perfekcji.

Człowiek również wykorzystuje Słońce do wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Co więcej, postęp technologiczny daje nadzieję, że dzięki przetwarzaniu promieniowania słonecznego pewnego dnia będziemy mogli zrezygnować całkowicie ze źródeł nieodnawialnych.

Elektrownia słoneczna w Twoim domu – jak działa fotowoltaika? 

Najpopularniejszym sposobem na pozyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych jest instalacja fotowoltaiki. Rozwiązanie to zyskuje uznanie zarówno wśród przedsiębiorców, jak i właścicieli domów prywatnych. Na montaż takiej elektrowni decyduje się coraz więcej osób na świecie, a dzięki korzystnym dofinansowaniom unijnym i państwowym, grono to powiększa też wielu Polaków.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły, konstrukcja wsporcza, falownik, licznik dwukierunkowy oraz niezbędne okablowanie. Gdy światło słoneczne dociera do powierzchni modułów, dochodzi do tzw. zjawiska fotowoltaicznego. W efekcie energia promieniowania słonecznego zostaje przekształcona w energię elektryczną, która następnie trafia do falownika. Ten konwertuje prąd stały na prąd zmienny, gotowy do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym lub w siedzibie Twojej firmy.

Pozyskiwanie energii słonecznej w pochmurne dni

Pozyskiwanie energii słonecznej w pochmurne dni – czy jest możliwe?

Wiele osób niezaznajomionych z technologią fotowoltaiki wierzy w mit, iż domowa instalacja ma szanse działać wyłącznie przy bezchmurnej pogodzie. Warto zatem zaznaczyć, że chmury nie są w stanie całkowicie zablokować docierania fal elektromagnetycznych do Ziemi. W związku z tym panele fotowoltaiczne pracują i produkują energię bez względu na sytuację meteorologiczną.

Pogoda może mieć jednak wpływ na ilość pozyskanej energii. Gdy Słońce skrywa się za chmurami, instalacja wychwytuje mniej światła słonecznego i produkuje mniejszą ilość energii. Szacuje się, że jest to około 10-25 proc. mniej niż przy słonecznej pogodzie.

Jedynym momentem, kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu, jest noc. Pracę instalacji może również zakłócić warstwa śniegu zalegająca na panelach. Dlatego warto upewnić się, że śnieg zsunął się z pochyłej powierzchni paneli, a w razie potrzeby je odśnieżyć.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Biorąc pod uwagę okazjonalne przeszkody pogodowe, rodzi się pytanie, czy elektrownie słoneczne w Polsce na pewno są opłacalne. Okazuje się, że tak.

Według E.ON Polska efektywność paneli fotowoltaicznych w naszym kraju jest niższa zaledwie o 20 proc. niż w przypadku instalacji umiejscowionych w Hiszpanii. Jak to możliwe? Mimo iż aż 80 proc. całkowitego średniorocznego nasłonecznienia w Polsce przypada na sześć miesięcy wiosenno-letnich, to istotnym czynnikiem okazuje się też temperatura powietrza.

W przypadku, gdy przekracza ona 25 stopni Celsjusza, moc panelu spada o około 10 proc. Natomiast, gdy osiąga 40 st. Celsjusza, spadek wydajności modułu liczy już 15 proc. Nasz kraj okazuje się zatem świetną lokalizacją na pozyskiwanie energii ze Słońca.

OZE staje się coraz popularniejsze zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fotowoltaika pozyskuje energię nawet w pochmurne dni, chociaż ilość uzyskanej energii jest uzależniona od warunków pogodowych. Co więcej, położenie geograficzne Polski sprzyja jej działaniu w trakcie słonecznych pór roku. Mamy nadzieję, że jeśli dotychczas wahałeś się z decyzją o montażu elektrowni słonecznej, rozwialiśmy Twoje największe obawy. Odnawialne źródła energii to nie tylko oszczędność, ale też lepsza przyszłość dla naszej planety.

 

Źródło: artykuł partnera