Dodano: 29 październik 2021r.

Jak działa technologia NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS?

Dane mają ogromną wartość dla współczesnych przedsiębiorstw – warto zatem zadbać o zapewnienie stałego, bezpiecznego dostępu do informacji. Macierze All Flash FAS to niezwykle skuteczna pomoc dla sprawnego działania obiegu danych, nawet w krytycznych przypadkach.

Jak działa technologia NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS?

 

Technologia kopii migawkowych to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większe poparcie ze strony przedsiębiorców z różnych segmentów rynku. Rozwiązanie oferowane przez spółkę K3System postanowił wprowadzić m.in. jeden z największych specjalistycznych banków hipotecznych w Polsce. Po analizie dotyczącej potrzeb firmy, jak również ustalenia kluczowych procesów w funkcjonowaniu banku, wdrożono nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo danych. Znalazły się wśród nich uniwersalne, wielozadaniowe macierze NetApp AFF-A220, które łączą w sobie wydajne procesory oraz niezawodne oprogramowanie ONTAP, a także dwa switche Brocade G610 24x16Gb. Więcej szczegółów znajduje się pod adresem https://k3system.com.pl/wdrozenia/pekao-bank-hipoteczny-sa/.

Rosnąca cyfryzacja przedsiębiorstw daje ogromne korzyści, lecz jednocześnie oznacza także, że wiele firm z branży bankowej oraz innych sektorów jest narażonych na ataki typu ransomware. Tego typu sytuacje mogą spowodować zaszyfrowanie kluczowych dla działalności przedsiębiorstwa danych. Konieczne jest więc stworzenie systemów do sprawnego zarządzania informacjami, które będą kompatybilne z aktualnie wykorzystywanymi urządzeniami i nie będą obciążać w znaczącym stopniu systemu operacyjnego.

Technologia NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS powstała w celu uniemożliwienia utraty danych. Snapshot to migawka, która przechwytuje obraz pliku w wybranym momencie. Powstałe w ten sposób kopie zapisują przede wszystkim zmiany między kolejnymi wersjami pliku, co pozwala znacznie zmniejszyć obciążenie macierzy oraz zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe dzięki technologii WAFL® (Write Anywhere File Layout) – jednej części systemu Data ONTAP®.

Wśród zalet tego rozwiązania wymienić można:

  • pełne zabezpieczenie dzięki systemom RAID TEC i RAID DP, które pozwalają zachować spójność danych nawet przy awarii trzech dysków,
  • skonsolidowanie wielu typów danych dzięki macierzy działającej na poziomie bloków,
  • ograniczenie zużycia miejsca na dyskach dzięki kompresji danych,
  • możliwość wykorzystania macierzy nie tylko w celu zapisywania kopii danych – inne opcje to między innymi współpraca z wymagającymi aplikacjami czy zapewnienie wspólnej przestrzeni pod wirtualizację.

Macierz NetApp AFF to niezastąpione narzędzie, które pozwoli przywrócić dane do stanu przed atakiem bądź wypadkiem, nawet jeśli zaszyfrowane zostaną kopie zapasowe ulokowane na maszynach Windows. Dzięki zaawansowanym systemom zabezpieczeń macierze działają nawet w najbardziej krytycznych dla kluczowych danych momentach. Wszystkie migawki plików zapisane przy pomocy tej technologii dostępne są tylko dla osób mających należyte uprawnienia – nie ma możliwości, by skasował je ktoś bez przywilejów administracyjnych z wydzielonej sieci. Snapshot to technologia, która przy udzieleniu dostępu do konsoli zarządzającej wyłącznie zaufanym osobom, zapewnia pełną ochronę danych bez ryzyka ich utraty.

Zalety tej technologii mają znaczący wpływ na usprawnienie bezpieczeństwa przechowywania danych w przedsiębiorstwie. Współczesny biznes jest narażony na różne rodzaje ataków i awarii, które mogą zaburzyć spójność zapisanych informacji – warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania, które zapewniają stabilność, bezawaryjność i bezpieczeństwo przy zachowaniu wysokiej wydajności.

 

Źródło: artykuł partnera