Dodano: 31 maj 2022r.

Jak działa i ile kosztuje klimatyzacja domowa?

Kto z nas nie marzył podczas upałów o domowej klimatyzacji? Jeszcze kilka lat temu było to pragnienie, które większości osób wydawało się nieosiągalne. Panowało przekonanie, że takie rozwiązania są przeznaczone tylko dla najbogatszych, a posiadanie tego mechanizmu kojarzyło się z wielkim luksusem. Jednak dziś już coraz więcej osób decyduje się na założenie tego typu instalacji w swoich domach lub mieszkaniach. Co się zmieniło na przestrzeni tych kilku lat i ile to wszystko kosztuje? Dowiesz się tego wszystkiego czytając poniższy artykuł.

Ile kosztuje klimatyzacja domowa?

 

Jak funkcjonuje klimatyzacja? 

Na samym początku warto poznać zasady, na jakich funkcjonuje klimatyzacja domowa. Wbrew pozorom nie jest to zbytnio skomplikowany proces. Zacznijmy od przedstawienia podstawowych elementów, będących fundamentami całego procesu chłodzenia. Pierwszym z nich jest rzecz jasna klimatyzator, składający się ze sprężarki i elementu rozprężonego. W skład urządzenia wchodzą również dwa wymienniki ciepła, czyli parownik i skraplacz oraz wentylatory odpowiedzialne za przepływ powietrza. Kolejnym elementem układu jest tzw. czynnik roboczy (do klimatyzacji). Krąży on w instalacji pod postacią suchej, przegrzanej pary.

Na czym dokładnie polega proces działania klimatyzacji?

Cały mechanizm opiera się na zamontowaniu wewnątrz pomieszczenia parownika wraz z wentylatorem. Poza budynkiem natomiast umieszcza się wspomnianą wyżej jednostkę ze skraplaczem i sprężarką. Takie rozwiązanie ma za zadanie chronić domowników przed hałasem generowanym przez urządzenia znajdujące się na podwórku. Czynnik chłodniczy pod postacią cieczy przemieszcza się w obiegu zamkniętym do jednostki wewnętrznej. Następnie pod wpływem ciepła pobieranego z otoczenia paruje, jednocześnie ochładzając przy tym powietrze, które po schłodzeniu nawiewane jest do pomieszczeń. Wykorzystane w ten sposób chłodziwo w postaci gazowej powraca wewnątrz obiegu do jednostki zewnętrznej. Podczas tego procesu chłodziwo jest ponownie schładzane, a następnie przywrócone do stanu ciekłego. Dodatkowo w trakcie trwania tej czynności, jednostka zewnętrzna oddaje ciepło na zewnątrz. Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami, dostępnymi na rynku są maszyny typu split. Więcej na temat rodzajów sprzętów, a także całej instalacji i montażu przeczytasz na https://heatergo.pl/klimatyzacja/. Ponadto istnieją również nowoczesne maszyny, pozwalające na odwrócenie tego procesu. Wówczas klimatyzator wdmuchuje ciepłe powietrze do pomieszczeń, co do złudzenia przypomina działanie pompy ciepła.

Jak działa klimatyzator?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? 

Jest to zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych, a zarazem najistotniejszych pytań jeśli chodzi o instalację domowej klimatyzacji. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ musimy zdać sobie sprawę, że nie jest to drobny wydatek. Najpierw rzecz jasna trzeba zakupić odpowiedni klimatyzator wraz z całym, niezbędnym osprzętem. Podstawowe maszyny tego typu kosztują około 1500-2500 zł, a ich moc wynosi najczęściej 3,5 kW. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o powierzchni 25m2. Interesujące jest to, że za maszyny z większą mocą, nie zapłacimy o wiele więcej. Klimatyzator o sile 5,1 kW możemy dostać już za około 2200 zł. Jeżeli zależy nam na czymś bardziej profesjonalnym, takim jak np. urządzenia multisplit, musimy liczyć się z tym, że koszty będą już zdecydowanie wyższe. Sprzęt ten umożliwia jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń, co stanowi ogromną wygodę dla użytkowników. Za taki komfort będziemy musieli jednak zapłacić co najmniej 4000 zł. Obecnie wiele marketów budowlanych i sklepów internetowych posiada w swojej ofercie urządzenia w zdecydowanie niższych cenach. Najtańsze spośród nich nie przekraczają nawet 1000 zł, zatem różnica jest dosyć spora. Decydując się na taki zakup, warto wiedzieć, że tego typu sprzęty z uwagi na niewielką moc, nadają się tylko do chłodzenia bardzo małych pomieszczeń. Naszym zdaniem komfort i wygoda, jakie niesie za sobą klimatyzacja są warte takiej inwestycji. 

 

Źródło: artykuł partnera